Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Nieruchomość sprzedana bez zachowania formy aktu notarialnego może być nabyta w drodze zasiedzenia

Kilka lat temu zmarł mój ojciec. Ponieważ nie pozostawił testamentu, przypadło mi zadanie zgromadzenia informacji o majątku, jaki pozostawił. Jednym ze składników majątku jest działka, zakupiona w 1982 roku. Niestety dopiero po jego śmierci okazało się, że sprawa własności działki nie jest do końca jasna. Umowa nie jest sporządzona w formie aktu a jedynie spisana na piśmie w obecności światków. Do umowy w dokumentach taty jest również prosty wyrys działek, który wskazuje, która jest to działka na mapie. Niestety wyrys ten nie do końca jest zbieżny z rzutem działek, który widziałam w urzędzie geodezji.

W sprawie doszło do zbycia działki na podstawie umowy zawartej bez aktu notarialnego która to umowa jest nieważna gdyż jest sprzeczna z art.  158 k.c. ustanawiającym formę aktu notarialnego dla przenoszenia własności nieruchomości. Tego rodzaju umowy jaką zawarł Pani tato nie są niczym nadzwyczajnym i często są spotykane w obrocie prawnym. Najważniejsze dla Pani teraz jest uzyskanie własności nieruchomości i powinna Pani wystąpić do sądu o stwierdzenie jej zasiedzenia.

 

W pierwszym rzędzie musi Pani jednak ustalić  przede wszystkim o jaką działkę „chodzi” w rzeczywistości, gdyż we wniosku o zasiedzenie musi Pani dokładnie oznaczyć działkę jako nieruchomość. Wyrys załączony do działki nie ma tutaj głównego znaczenia albowiem ważne jest działka, obszar który był przez Pani ojca użytkowany, a więc która działka była przedmiotem posiadania ojca począwszy od 1982 r, aż do śmierci. Może przykładowo działka była ogrodzona, oddzielona miedzą od innych. Przeprowadzenie czynności polegających na ustaleniu, która działka była w użytkowaniu Pani ojca jest niezbędną czynnością którą musi Pani przeprowadzić, ponieważ musi Pani wiedzieć która działką władał Pani ojciec przez ostatnie kilkadziesiąt lat aby wskazać przed sądem wnioskują o stwierdzenie jej zasiedzenia.

 

 

Mówiąc wprost musi Pani ustalić jaką działką w rzeczywistości władał ojciec przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Następnie ustalić w katastrze nieruchomości numer działki  i nr księgi wieczystej. Potem sprawdzić w księdze wieczystej (możliwość sprawdzenia on – line) kto jest wpisany do księgi jako właściciel. Na końcu zaś wystąpić do sądu z wnioskiem  o stwierdzenie  zasiedzenie tej działki jako nieruchomości z uwagi na upływ maksymalnego okresu przedawnienia 30 lat od dnia – objęcia w posiadanie działki co miało miejsce w momencie przekazania działki przez osobę oznaczoną jako sprzedawca w zawartej umowie o której mowa w zapytaniu -  (jako spadkobierca może Pani doliczyć sobie okres posiadania zmarłego ojca). Jeśli nie zgłosi się właściciel ani jego następca prawny to nie powinno być większych problemów z wydaniem korzystnego rozstrzygnięcia przez Sąd.

 

 

Kwestie związane z rejestrami i oznaczeniem nieruchomości dla prawa własności mają drugorzędne znaczenie, aczkolwiek musi Pani ustalić posiadaczem jakiej działki był ojciec. Mogło się bowiem zdarzyć, że władał tą oznaczoną w umowie, ale na skutek błędu doszło do pomyłki przy jej oznaczeniu.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-04-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: zasiedzenie, spadek, nieruchomość, sprzedaż nieruchomości, akt notarialny, masa spadkowa
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.