Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Dłużnik nie może wskazać sposobu egzekucji

Dłużnik mieszka i pracuje za granicą, a jedynym majątkiem jaki posiada w Polsce jest samochód zarejestrowany wyłącznie na niego, z którego korzysta wyłącznie jego małżonka, która jest jednocześnie jego wierzycielem z tytułu alimentów. Czy zatem ten dłużnik alimentacyjny, którego wierzycielem jest obecna jeszcze małżonka (sprawa rozwodowa w toku) może wskazać przedmiot, z którego ma nastąpić egzekucja komornicza? Czy małżonka musi się zgodzić na egzekucje z tego samochodu?

Przepisy regulujące postępowanie egzekucyjne nie przewidują dla dłużnika uprawnienia do wskazywania sposobu prowadzenia egzekucji przez wierzyciela. Dlatego też dłużnik nie ma generalnie wpływu na prowadzone przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne w rzeczonym zakresie i nie może dokonywać wyboru w jaki sposób, a więc do jakich składników majątku może wierzyciel skierować egzekucję.  

Zasadniczo wyboru sposobu egzekucji ma prawo dokonać wierzyciela lecz w opisanym przez Pana przypadku z uwagi na charakter zasądzonej kwoty z tytułu roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym skierowanym przeciwko Panu tj. alimentów, znajdują zastosowanie przepisy szczególne z art. 1081 k.p.c.. Zgodnie z którymi wierzyciel nie ma obowiązku wskazywanie we wniosku o wszczęcie egzekucji sposobu prowadzenia egzekucji. Oznacza to w praktyce, że z uwagi na doniosłość prawną roszczeń alimentacyjnych komornik jest zobowiązany do prowadzenie egzekucji ze wszystkich składników majątku dłużnika, a zatem również z ruchomości czyli Pańskiego samochodu, niezależnie od woli wierzyciela, czyli Pana żony.  Przeto w tej sytuacji małżonka Pana nie może sprzeciwić się prowadzeniu egzekucji  komorniczej z rzeczonego pojazdu który jak zakładam stanowi wyłączną własność dłużnika. Pan z kolei jako dłużnik nie mając wpływu na wiążące komornika wskazanie sposobu prowadzenia egzekucji przeciwko Panu, może oczywiście poinformować  komornika prowadzącego egzekucję o przysługującym prawie własności samochodu jako składniku majątku osobistego.                             

 

W przypadku egzekucji należności alimentacyjnych komornik może bowiem z urzędu skierować egzekucję do Pana samochodu, czyli bez  woli wierzyciela wyrażonej we wniosku o wszczęcie egzekucji, a nawet powinien tak uczynić gdyż w przypadku tychże roszczeń spoczywa na nim ustawowy obowiązek prowadzenia dochodzenia w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika (art. 1086 § 1 k.p.c.).

 

 

W efekcie skierowanie egzekucji alimentów przez komornika do Pana ruchomości – samochodu - jest niezależne od woli i zgody małżonki.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-01-14
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: alimenty, dłużnik, egzekucja, komornik, prowadzenie egzekucji, zajęcie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.