Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Każdy z małżonków może powołać drugiego współmałżonka do spadku

Z żoną jesteśmy współwłaścicielami mieszkania (notarialnie) w zespole spółdzielni mieszkaniowej. W razie śmierci jednego z nas, druga osoba musiałaby podjąć kłopotliwe starania (sądowe?) o uzyskania prawa własności całego mieszkania. Czy jest sposób, by już teraz, za życia obojga, usankcjonować prawnie przejęcie na własność całego mieszkania przez tą osobę, która przeżyje? Mamy dorosłego syna, samodzielnego.

Przypuszczam, że przysługuje państwu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 17[2] przedmiotowej ustawy jest ono prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji (podobnie jak prawo własności do nieruchomości). W efekcie w przypadku śmierci jednego z małżonków (współwłaścicieli) będzie ono podlegało dziedziczeniu zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Spadkobiercą będzie współmałżonek oraz zstępny (czyli w tym wypadku Państwa syn), którzy dziedziczyć będą w częściach równych. Wówczas po dokonaniu postępowania spadkowego i podziale majątku syn stanie się współwłaścicielem mieszkania.

 

 

Rozumiem, że chcieliby Państwo uniknąć takiej sytuacji. Najdogodniejszym rozwiązaniem będzie sporządzenia przez każdego z Państwa testamentu na rzecz drugiego współmałżonka, w którym w całości powołają Państwo do spadku siebie jako spadkobierców. Wówczas, w przypadku śmierci współmałżonek będzie jedynie uprawniony do uzyskania całego spadku, a zatem ½ prawa do lokalu mieszkalnego. Oczywiście w tym wypadku także konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku lub też aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza. W takim wypadku syn jednak będzie ewentualnie uprawniony do uzyskanie od spadkobiercy testamentowego sumy pieniężnej z tytułu zachowku. Zachowek taki wynosi co do zasady ½ wartości udziału spadkowego, który by mu przysługiwał w przypadku dziedziczenia ustawowego.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Podstawa prawna:

art. 992 K.c.

art. 17 [2] ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych

art. 931 § 1 K.c.

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-12-16
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: mieszkanie spółdzielcze, Prawo spółdzielcze, lokal mieszkalny, prawo do lokalu, spadek, dziedziczenie, powołanie do spadku, spadkobierca, testament
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.