Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Wynajęcie pokoju we mieszkaniu stanowiącym współwłasność

Jestem współwłaścicielem (z byłą żoną) mieszkania, w którym ja nie mieszkam. Była żona zajmuje część mieszkania, a w mojej dyspozycji pozostają dwa pokoje zamknięte. Obecnie toczy się sprawa o podział majątku. Czy w tej chwili mogę bez zgody byłej żony wynająć swoją część mieszkania (przy czym będzie konieczność z korzystania ze wspólnej kuchni i łazienki).

Odpowiedź na Pańskie pytanie rozpocząć trzeba od uwagi dotyczącej przepisów regulujących współwłasność - art. 199 k.c. Nie są on jednoznaczne w swej treści. Regułą ogólną jest że do czynności dotyczących rzeczy które nie przekraczają czynności zwykłego zarządu nie jest potrzebna zgoda pozostałych współwłaścicieli.  W sprawie będzie to Pana była żona. Jednak ustawodawca nie określił co rozumie pod pojęciem czynności zwykłego zarządu. Powszechnie przyjmuje się, że przez czynności zwykłego zarządu należy rozumieć załatwianie bieżących spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym. Inne czynności przynależą do kategorii przekraczających zakres zwykłego zarządu np. zbycie rzeczy wspólnej, zmianę przeznaczenia itp. Jeśli uznamy zawarcie umowy najmu za czynność zwykłego zarządu to nie będzie potrzebował Pan zgody małżonki, jeśli zaś za ją przekraczającą, to wtedy musi mieć Pan zgodę byłej żony na wynajęcie.

 

W mojej opinii należy raczej określić, że są to czynności przekraczające zwykły zarząd i konieczne jest uzyskanie zgody byłej małżonki. W orzecznictwie jest prezentowany pogląd, że zawarcie umowy dzierżawy (przez współwłaściciela) jest czynnością przekraczającą czynność zwykłego zarządu  (np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 15.12.2005 roku, sygn. akt I ACa 611/05; wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 21.11.2012 roku , sygn. akt. III AUa 805/12 ).

Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że na mocy odesłania z art. 694 k.c. do umowy dzierżawy stosuje się przepisy o najmie co jest uzasadnione charakterem prawnym tych umów, należałoby podzielić poglądy sądów. W Pana sytuacji dopuszczałbym zawarcie umowy bez zgody byłej żony gdyby istniało wydzielenie Pana pokoi tak aby lokatorzy nie musieli korzystać ze wspólnej kuchni i łazienki. Wtedy mógłby Pan argumentować, że dokonali Państwo podziału mieszkania do użytkowania i wynajął Pan fizycznie mu przysługującą część. Niestety z Pana pytania wynika brak takiegoż wydzielenia w mieszkaniu.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny 

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-12-01
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: współwłasność, wynajem, podział majątku, czynności zwykłego zarządu, umowa najmu, wydzielenie lokalu, lokal mieszkalny, mieszkanie, rozwód
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.