Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Jak postępować z firmą windykacyjną domagającą sie zapłaty

Zdecydowałem się na umieszczenie danych mojej firmy na internetowej platformie reklamowej. Usługa miało być bezpłatna. Po dwóch latach przysłano mi fakturę do zapłacenia Mimo próśb nie wyjaśniono dla czego, stąd nie zapłaciłem. Obecnie firma windykacyjna próbuje mnie do tego zmusić. Czy mam zapłacić?

Firma windykacyjna jeżeli działa na podstawie umocowania wierzyciela (właściciela platformy internetowej) nie może zrobić nic więcej niż Pana wzywać do zapłaty. Wezwania takie mogą być dokonywane zarówno na piśmie jak i poprzez elektroniczne środki porozumienia na odległość (mail oraz telefon). Może Pan odmówić zapłaty wskazując, że brak jest podstawy do żądania zapłaty. W takim wypadku jedyne co pozostanie wierzycielowi, jeżeli będzie chciał domagać się nadal zapłaty, to skierowanie sprawy do sądu. W postępowaniu tym konieczne będzie wykazanie, że doszło do zawarcia umowy zgodnie z którą zobowiązany był Pan do zapłaty wynagrodzenia. Umowa taka nie musi być zawarta na piśmie ale wierzyciel powinien wykazać w jakikolwiek sposób jej zawarcie (e-mail, nagranie rozmowy telefonicznej itp.).

Możliwe jest także skierowanie sprawy do elektronicznego postępowania upominawczego, gdzie nie ma konieczności załączać jakichkolwiek dowodów a nakaz zapłaty sąd wydaje jedynie na podstawie uzasadnienia i danych wskazanych w pozwie. W takim wypadku powinien Pan jednak wnieść sprzeciw i sprawa wówczas kierowana jest do sądu rejonowego ogólnej właściwości dłużnika. Co ważne, wierzyciele w większości przypadków nie uzupełniają pozwów i sądy umarzają takie postępowania. W naszej ocenie jeżeli nie zawierał Pan umowy, usługa miała być świadczona nieodpłatnie winien Pan albo pozostawić takie wezwania firm windykacyjnych bez odpowiedzi, albo odpisać że roszczenie jest bezzasadne.    

 

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny 

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-11-06
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: firma windykacyjna, należność, dług, postępowanie windykacyjne, postępowanie sądowe, dochodzenie roszczeń
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.