Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zmiana spłaty nalezności okreslona w akcie notarialnym wymaga zgody wierzyciela

Na podstawie aktu notarialnego zobowiązałam się do spłacenia zadłużenia. Jednak zaszły pewne okoliczności z powodu których nie jestem w stanie zrealizować tego zobowiązania w ustalonym terminie. Pozostały dwie ostatnie raty. Wiem, iż z mocy tego aktu notarialnego poddaję się egzekucji wprost. Chciałbym jednak terminy spłaty przesunąć. Mogę oczywiście negocjować z kontrahentem, jednak wynik tych negocjacji może być niepewny. Czy istnieje inny sposób na zmianę terminów spłaty na przykład w sądzie?

Jeżeli nie uda się Panu dotrzymać terminu spłaty należności określonego w akcie notarialnym, to wówczas Pana wierzyciel może złożyć do sądu wniosek o nadanie na ten akt klauzuli wykonalności. Postępowanie klauzulowe jest postępowaniem nieprocesowym, co oznacza, że sąd nie przeprowadza w tej sprawie rozprawy a jedynie dokona sprawdzenia formalnego aktu i pozostałych dokumentów założonych do wniosku i nada prawdopodobnie klauzule wykonalności na ten akt.

Tym samym taki akt notarialny z klauzulą wykonalności stanowić będzie tytuł wykonawczy uprawniający do prowadzenie przez komornika sądowego egzekucji sądowej. Jednym słowem wierzyciel zasadniczo może zupełnie bez Pana udziału uzyskać tytuł wykonawczy (taka jest idea poddania się egzekucji na podstawie aktu notarialnego). Panu przysługuje dopiero już na etapie egzekucji prawo do pozbawienia wykonalności tytułu egzekucyjnego. Jednym słowem bez zgody wierzyciela nie ma Pan praktycznie możliwości zmiany terminu spłaty zobowiązania, a jeżeli nie wyrazi on zgody na takie wydłużenie a Pan nie zapłaci w termie, Wówczas może rozpocząć dochodzenie należności na drodze sądowej. Czasookres uzyskania przez żonę klauzuli wykonalności wygląda różnie w rożnych sadach (ustawowy termin wynosi 3 dni), średnio trwa to ok. 1 miesiąca. W tym czasie może Pan dokonać spłaty należności, co w zasadzie pozbawi Pana wierzyciela możliwości wszczęcia egzekucji.  

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-04-08
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo gospodarcze
Słowa kluczowe: akt notarialny, egzekucja, poddanie się egzekucji, tytuł wykonawczy, tytuł egzekucyjny, porady prawne, pomoc prawna
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.