Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Prawa osoby trzeciej w przypadku zajęcia rzeczy nie należących do dłużnika

Komornik dokonał zajęcia towaru, który nie jest moją własnością. Towar, który zajął komornik jest własnością producenta z którym podpisałam umowę współpracy potwierdzoną notarialnie. Po dokonaniu zajęcia przez komornika przedstawiłam komornikowi w/w umowę, z której wynika, że towar jest własnością producenta. Mimo to komornik wyznaczył termin licytacji na w/w towar. Co mogę zrobić, by uniknąć licytacji?

Prawa osoby trzeciej w przypadku zajęcia rzeczy nie należących do dłużnika

W takiej sytuacji dłużnik nie może nic zrobić. Jedynie właścicielowi tego zajętego służy prawo do złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego do sądu. Zgodnie z art. 841 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.
 
Firma, której przedmioty zostały zajęte musi wnieść powództwo zatem do sądu rejonowego, w obrębie którego komornik prowadzi egzekucję. Powództwo wnosi się przeciwko wierzycielowi, na rzecz którego komornik prowadzi egzekucję (a także przeciwko dłużnikowi, jeżeli dłużnik zaprzecza prawu tej osoby). Powództwo należy wnieść i opłacić (opłata sądowa wynosi 5% wartości przedmiotu sporu). W pozwie można wnieść o zabezpieczenie powództwa polegającego na wstrzymaniu licytacji. W opisanej sprawie dłużnik winien zawiadomić osobę trzecią o zajęciu stanowiących własność tej osoby rzeczach, a ta winna wnieść powództwo.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-06-09
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: egzekucja, powództwo przeciwegzekucyjne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.