Umowa zawarta na czas określony rozwiązuje się z chwilą upływu terminu na jaki była zawarta

W tym miesiącu kończy mi się umowa o pracę, której nie chce przedłużać. Czy muszę wcześniej napisać jakieś wypowiedzenie? Czy musze informować wcześniej pracodawcę, że nie chce przedłużać umowy? Czy jeśli bym w ogóle nie informowała pracodawcy o moich zamiarach i nie przyszła do pracy po upływie okresu trwania umowy, to czy bym poniosła jakieś konsekwencje z tego tytułu nie informując wcześniej mojego pracodawcy o braku chęci przedłużania umowy?

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt. 4 kodeksu pracy, umowa o prace rozwiązuje się m. in. z upływem czasu, na który była zawarta. Przepis ten dotyczy umów zawartych na czas oznaczony. W przypadku upływu terminu umowa wygasa, chyba że strony postanowią inaczej (np. podpiszą aneks do umowy). Jeżeli zatem nastąpi upływ terminu, na jaki umowa została zawarta i nie zostanie ona przedłużona wolą stron, to ani pracownik ani pracodawca nie ma obowiązku dokonywać jakichkolwiek czynności związanych z tą umową.

R E K L A M A

W szczególności w opisanym stanie faktycznym pracownik nie ma obowiązku zgłaszać pracodawcy chęci nie przedłużania umowy. Po upływie terminu na jaki umowa była zawarta pracownik nie ma obowiązku stawiać się do pracy, jedyne obowiązki jakie na nim ciążą wiązać się mogą z rozliczeniem się z pracodawcą (zwrot narzędzi, środków lub innych rzeczy jakie zostały przekazane pracownikowi z obowiązkiem zwrotu, do wyliczenia się lub z przyjęciem odpowiedzialności za powierzone mienie z zakładu pracy). Na pracodawcy ciąży obowiązek wystawienia i wydania pracownikowi świadectwa pracy.  

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2012-10-29
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: umowa o pracę, rozwiązanie umowy o pracę, stosunek pracy, wypowiedzenie umowy o pracę
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.