Dożywotnia służebność osobista mieszkania nie obejmuje całej nieruchomości

Rodzice przepisali gospodarstwo na siostrzeńca. Ja mam dożywocie, czy dotyczy ono tylko budynku mieszkalnego czy całego obejścia. Siostrzeniec chce wyburzyć budynek gospodarczy, czy ma do tego prawo?

Przekazanie przez rolnika gospodarstwa rolnego następcy następuje na zasadzie i w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 27 października 1977 roku o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. 1977 r. Nr 32 poz. 140). Umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego przewidziana w tej ustawie jest umową cywilnoprawną, wobec czego w kwestiach w niej nieunormowanych mogą mieć zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.


To jest tylko fragment porady...
Aby uzyskać dostęp do pełnej treści doknaj płatności sms lub opłać dostęp czasowy
do wszystkich zasobów serwisu.
Aby wykupić dostęp do pełnej treści tylko tej porady
wyślij SMS o trści AP.PORADA9 (koszt: 11,07 z VAT) na nr 79068,
a następnie wpisz otrzymany kod i kliknij przycisk dalej:
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2012-07-12
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: służebność, służebność osobista, służebność mieszkania, dożywocie, zakrs służbności
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

    Reasumując, w opisany stanie faktycznym właściciel nieruchomości może swobodnie dysponować tą nieruchomością, a jedynym dla niego ograniczeniem jest ustanowiona służebność osobista.
[...]
    Sąd Najwyższy - Izba Cywilna i Administracyjna w wyroku z dnia 5 kwietnia 1985 roku sygn.
[...]
    Zasadniczo zatem budynek gospodarczy nie mieści się w pojęciu służebności osobistej – służebności mieszkania i nie będzie objęty jej zakresem, chyba że jest on przeznaczony do wspólnego korzystania przez wszystkie zamieszkujące osoby.
[...]
     Porady prawne / pomoc prawna.
[...]
(Kodeksu cywilnego).
[...]
. Służebność mieszkania polega na umożliwieniu uprawnionemu względnie osobom mu towarzyszącym (przede wszystkim w ramach rodziny) zamieszkiwania w cudzej nieruchomości.
[...]
140). Służebność mieszkania określona została w art.
[...]
1977 r. 140). Umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego przewidziana w tej ustawie jest umową cywilnoprawną, wobec czego w kwestiach w niej nieunormowanych mogą mieć zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.
[...]
301 § 1 k. 301 § 1 k.
[...]
Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletniości.
® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.