Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Odrzucenie spadku nie prowadzi do otrzymania spadku przez określonego spadkobiercę

Spadek po zmarłym mężu, nieruchomości i samochód, majątek był wspólny z mężem, połowa jest moja a po mężu podział na mnie i dwóch synów. Na sprawie spadkowej chcemy z synem zrzec się naszej części na rzecz jednego syna. Tak, że jedna połowa moja, a druga syna, czy mogę tak postąpić?

Każdy ze spadkobierców może zrzec się spadku. Zrzeczenie (oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku) może nastąpić zgodnie z treścią art. 1015 § 1 K.c. (kodeksu cywilnego) w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Zgodnie jednak z treścią art. 1020 K.c. spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to, że w przypadku gdy Pani odrzuci spadek, w pani miejsce jako spadkobiercy zostaną powołani Pani dwaj synowie. Analogicznie w przypadku gdyby syn spadek odrzucił, w jego miejsce do spadku zostaną powołani dalsi zstępni, czyli ich dzieci. Wówczas w imieniu takich dzieci (także gdy są małoletnie) konieczne będzie odrzucenie spadku (w tym wypadku konieczna jest zgoda sądu rodzinnego).

Potem będą powołane dalsze osoby, które z mocy ustawy wchodzą w grę jako spadkobiercy ustawowi (dalsi krewni), a na końcu spadek może przypaść gminie.  Odrzucenie spadku przez Panią wiązać się będzie z koniecznością zatem składania przez kolejnych spadkobierców oświadczeń o odrzuceniu spadku, przy czym nie znając sytuacji rodzinnej trudno oceniać, czy uda się osiągnąć zamierzony skutek. Sytuacja wydaje się być prostsza w przypadku przyjęcia spadku przez spadkobierców a następnie przekazania określonych składników majątku w formie darowizny pomiędzy Państwem. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku, o podatku od spadków i darowizn, darowizna własności rzeczy lub praw majątkowych dokonana na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy zwolniona jest z podatku od spadku i darowizn.

 
Porady prawne / pomoc prawna
 
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2012-06-19
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, zrzeczenie się, odrzucenie spadku, przyjęcie spadku, darowizna, spadkobierca
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.