W przypadku zawierania umowy przez przedsiębiorcę nie mają zastosowania przepisy w zakresie ochrony konsumentów, obowiązują ogólne przepisy związane ze świadczeniem usług, a w szczególności zasada swobody zawierania umów. Umowa pomiędzy przedsiębiorcami nie podlega ochronie w zakresie czy to klauzul niedozwolonych, na które przedsiębiorca mógłby się powołać, żądają uznania, że określone postanowienia umowy go nie dotyczą. Natomiast należy pamiętać, że pojęcie konsumenta określone w przepisach kodeksu cywilnego , zostało określone jako osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej nie związanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową.
Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia, natomiast istotne jest to, czy zawarcie umowy nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak wynika z opisu stanu faktycznego, koszty związane z usługą operatora księgował Pan jako związane z działalnością gospodarczą, tym samym raczej trudno będzie Panu udowodnić, że zawarta umowa nie była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcami może dopuszczać tak długi okres wypowiedzenia, więc z tego powodu, że w stosunku do konsumentów ten okres jest krótszy, nie może Pan żądać skrócenia okresu wypowiedzenia. Naszym zdaniem jedynie może Pan wnosić o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w krótszym okresie lub powołać się na nienależyte wykonanie umowy przez operatora i na te podstawie szukać podstawy wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym. Można także powołać się na sprzeczność umowy z treścią art. 5 k.c. Zgodnie z tym przepisem, nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Zastrzeżenie w umowie dla abonenta 12 miesięcznego okresu wypowiedzenia, przy jednoczesnym 1 miesięcznym okresie wypowiedzenia umowy stanowi naruszenie naszym zdaniem zasad współżycia społecznego a także nadużycie prawa. Z istoty nadużycia prawa podmiotowego wynika, że dokonuje go strona, która wykonując swoje prawo, czyni to niezgodnie z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.
Data: | 2011-11-20 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo cywilne |
Słowa kluczowe: | przedsiębiorca, konsument, ochrona konsumentów, umowa, nadużycie prawa, zasady współżycia społecznego |