Wnosząc pozew do sądu musi Pan od razu uiścić opłatę lub złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. W przedmiotowej sprawie może Pan złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, a w nakazowym jeżeli zgodnie z treścią art. 485 § 1 k.p.c. okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
1) dokumentem urzędowym,
2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Opłata sądowa w przypadku składania pozwu w postepowaniu cywilnym stanowi opłatę stosunkową wynoszącą 5% wartości dochodzonego roszczenia, przy czym liczy się tu tylko należność główną. W przypadku postępowania nakazowego opłata ta stanowi jedynie ¼ opłaty stosunkowej, czyli 1.25% wartości przedmiotu sporu. Również podobna opłata jest w przypadku wnoszenia pozwu za pośrednictwem e-sądu czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W przypadku zasądzenia na Pana rzecz roszczenia pozwany zobowiązany będzie do zwrotu poniesionych przez Pana kosztów sądowych, a jeżeli z sądów tych byłby Pan zwolniony do ich zapłaty na rzecz Skarbu Państwa.
Zgodnie z treścią
art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Musi Pan zatem do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów, które sporządza się według ustalonego wzoru. Wzór oświadczenia oraz wzór wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych może Pan pobrać z naszej strony www.dokumenty.serwisprawa.pl. Sąd dokona rozpoznania wniosku i wyda postanowienie albo o zwolnieniu z kosztów sądowych w całości lub np. z opłaty sądowej od pozwu, albo odmówi zwolnienia i wówczas wyznaczy termin do uiszczenia opłaty pod rygorem zwrotu pozwu.
Porady prawne / pomoc prawna