Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Opłata od pozwu i zwolnienie od kosztów sądowych

Pożyczyłem znajomemu pieniądze, przy czym termin spłaty pożyczki minął w dniu 31 stycznia 2011 roku. Miał płacić nie płaci więc chcę iść do sądu. Czy mogę składając pozew wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ich przeniesienie na pozwanego? Jestem w trudnej sytuacji. Ile będzie wynosić opłata sądowa wnoszona wraz z pozwem? Czy wniosek o zwolnienie z kosztów składać z pozwem, czy później?

Wnosząc pozew do sądu musi Pan od razu uiścić opłatę lub złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. W przedmiotowej sprawie może Pan złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, a w nakazowym jeżeli zgodnie z treścią art. 485 § 1 k.p.c. okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

1)     dokumentem urzędowym,
2)     zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
3)     wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
4)     zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
 
 
Opłata sądowa w przypadku składania pozwu w postepowaniu cywilnym stanowi opłatę stosunkową wynoszącą 5% wartości dochodzonego roszczenia, przy czym liczy się tu tylko należność główną. W przypadku postępowania nakazowego opłata ta stanowi jedynie ¼ opłaty stosunkowej, czyli 1.25% wartości przedmiotu sporu. Również podobna opłata jest w przypadku wnoszenia pozwu za pośrednictwem e-sądu czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W przypadku zasądzenia na Pana rzecz roszczenia pozwany zobowiązany będzie do zwrotu poniesionych przez Pana kosztów sądowych, a jeżeli z sądów tych byłby Pan zwolniony do ich zapłaty na rzecz Skarbu Państwa.
 
Zgodnie z treścią art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Musi Pan zatem do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów, które sporządza się według ustalonego wzoru. Wzór oświadczenia oraz wzór wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych może Pan pobrać z naszej strony www.dokumenty.serwisprawa.pl. Sąd dokona rozpoznania wniosku i wyda postanowienie albo o zwolnieniu z kosztów sądowych w całości lub np. z opłaty sądowej od pozwu, albo odmówi zwolnienia i wówczas wyznaczy termin do uiszczenia opłaty pod rygorem zwrotu pozwu.
 
Porady prawne / pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2011-10-19
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Procedura sądowa
Słowa kluczowe: opłata sądowa, koszty sądowe, wysokość opłaty od pozwu, pozew, sąd, zwolnienie od kosztów
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.