Po pierwsze siostry jeżeli zaciągnęły pożyczkę od zmarłej, to mimo jej śmierci zobowiązane są do jej zwrotu. Spadkobiercy mogą domagać się jej zapłaty. Pożyczka ta stanowi przysporzenie masy spadkowej.
Jeżeli chodzi o postępowanie spadkowe, to oczywiście najkorzystniej jest przyjąć spadek, a następnie dokonać jego działu. Dział spadku może także odbyć się przed sądem w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, o ile wnosząc wniosek w tej sprawie zaznaczono, że sąd ma także orzekać o dziale spadku, wnosząc odpowiednią opłatę sądową. Jeżeli składając wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku nie złożyli Państwo jednoczesnego wniosku o jego dział, mogą państwo albo po zakończeniu postępowania złożyć w sądzie wniosek o dział spadku albo udać się do notariusza i dokonać podziału spadku, a następnie Pana siostry mogą dokonać stosownej darowizny na Pana rzecz (art. 1037 k.c. - Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego).
W przypadku sądowego działu spadku, zgodnie z art. 680 k.p.c. we wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. Jeżeli dział spadku odbywa się przed notariuszem także będzie konieczne wskazanie majątku jaki przypadł każdemu ze spadkobierców, chyba że Pana siostry w całości dokonają darowizny wszystkich przedmiotów jakie przypadłby im w wyniku działu spadku.Dział spadku i jednoczesna darowizna, może odbyć się w jednym akcie notarialnym, o ile będą przygotowane wszystkie dokumenty związane ze spadkiem (notariusz pobierze taksę notarialną od obu czynności, ale można taksę notarialną z notariuszem negocjować, gdyż Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości taksy notarialnej określa jedynie jej górną granicę).
Jeżeli w trakcie postępowania spadkowego spadkobierca zrzekłby się spadku, to zgodnie z art. 1020 k.c. spadkobierca jest traktowany tak jakby nie dożył spadku, co oznacza, że do spadku w jego miejsce zostanie powołany jego spadkobierca ustawowy.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku, o podatku od spadków i darowizn, w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego w drodze dziedziczenia, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Warunkiem zastosowania ulgi jest obowiązek zamieszkiwania będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym budynku i nie dokonanie jego zbycia przez okres 5 lat, od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym budynku (jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego). Nie spełnienie tego wymogu (wcześniejsza sprzedaż), spowoduje konieczność złożenia przez Pana korekty deklaracji podatkowej w związku z otrzymanym przez Pana spadkiem po ojcu, a w konsekwencji zapłaty naliczonego podatku.
Porady prawne / Pomoc prwna
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA