Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo budowlane
04.12.2009 - Olejarz Jarosław

Cztery lata temu chcieliśmy ogrodzić działkę, na której stoi nasz dom. Nie wiedzieliśmy dokładnie gdzie są granice (tylko orientacyjnie), wcześniej wyznaczyła je geodetka, ale słupki gdzieś zniknęły. Na podstawie map, razem z sąsiadem ustalono jak powinny przebiegać granice i gdzie postawić płot (ale nie mamy zgody na piśmie). Teraz po czterech latach były mierzone działki za pomocą GPS i wyszło, że płot na długości około 20 m znajduje około 1 m na działce sąsiada. Sąsiad żąda teraz rozebrania płotu, choć wcześniej sam się zgodził na jego budowę. Możemy mu zapłacić za jego grunt, ale on nie chce. Co robić, czy czekać, aż nas odda do sądu i zeznać jak było?

Prawo budowlane
16.11.2009 - Olejarz Jarosław

W 1993 roku sąsiad wybudował bez mojej zgody, na granicy mojej działki, budynek garażowo-gospodarczy o długości 11,40 m, wys. 5,30 m. Teraz chce nadbudować drugą kondygnację na wys.1 m i przekształcić go w budynek garażowo-mieszkalny. Czy sąsiad ma prawo wybudować budynek mieszkalny i czy do tego konieczna jest moja zgoda oraz jakie przepisy to regulują? Pragnę również nadmienić, że odległość od mojego budynku do garażu sąsiada wynosi 2,95 m.

Prawo budowlane
08.09.2009 - Olejarz Jarosław

Jestem właścicielem mieszkania własnościowego wpisanego do księgi wieczystej w spółdzielni mieszkaniowej i nie stać mnie na opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę i chciał bym żeby mnie odłączono a ogrzewał bym się sam. Napisałem pismo do prezesa i otrzymałem odpowiedz , że to niemożliwe. Proszę o odpowiedź czy odpowiedź ta jest zgodna z prawem i czy naprawdę nie ma sposobu na odłączenie mego mieszkania?

Prawo budowlane
12.02.2009 - Olejarz Jarosław

Jestem po rozwodzie z prawomocnym wyrokiem. Obecnie z wniosku byłego męża toczy się postępowanie o podział majątku, którego główną i sporną część stanowi działka budowlana. Były mąż rozpoczął na niej budowę pomimo, że i on i ja jesteśmy współwłaścicielami, a ja nie wyrażam na to zgody. Mąż podpisał także umowy na dostawę wody i prądu bez powiadamiania dostawców o zmianie sytuacji prawnej. Sąd podczas pierwszej rozprawy oświadczył, że to co dzieje sie na działce obecnie sądu nie interesuje. Uważam, że budowa domu może mieć wpływ na możliwość podziału działki. Chcę ten proces zatrzymać ale nie wiem jak mam to zrobić?

Prawo budowlane
10.12.2008 - Olejarz Jarosław

Posiadam wąską działkę rolną. Otrzymałem zgodę na wybudowanie na niej budynku gospodarczego o wielkości 25 m2. Teren, na którym znajduje się działka nie jest objęty planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Istnieje jedynie plan, który wygasał. Poprzedni plan uznaje te tereny jako zielone bez prawa do zabudowy (lecz dopuszcza pozostawienie już istniejących budynków). Czy w związku z przepisami o szerszej legalizacji samowoli budowlanej mogę wybudować dom, a później wnioskować o legalizację samowoli budowlanej? Czy po uiszczeniu opłaty legalizacyjnej i w przypadku spełniania przez budynek norm technicznych muszę otrzymać zgodę na legalizację czy zależy to tylko od woli wojewody?

Prawo budowlane
12.08.2008 - Olejarz Jarosław

Czy w Polsce jest wymagane żeby powierzchnie przeszklone takie jak np: ściany czy drzwi szklane w budynkach użytku publicznego posiadały oznakowania ostrzegające, które zabezpieczają przed ewentualnym zderzeniem z nimi.

Prawo budowlane
06.03.2008 - Olejarz Jarosław
W bezpośrednim (bo ok.3 metrów dalej) sąsiedztwie naszej posesji powstały miejsca postojowe dla samochodów dostawczych i osobowych .Utrudnia nam to korzystanie z własnej działki. Czy osoba, która utworzyła taki parking nie powinna mieć przypadkiem zgody sąsiadów na jego budowę, czy tez wystarczy tylko zgoda gminy, a sąsiedzi nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia?
  1 2 z 2
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.