Jesteś tutaj:
Porady prawne
Opieka społeczna
22.07.2009 - Olejarz Jarosław

Posiadam uprawnienia emerytalne i pobieram świadczenia emerytalne z tytułu służby w Policji (MSWiA). W 2003 roku i nadal zawarłem w formie aktu notarialnego umowę majątkową małżeńską o podział majątku wspólnego. Nie jestem w separacji i nie przeprowadzaliśmy rozwodu. Czy w razie mego zgonu w trakcie trwania umowy o rozdzielności majątkowej, żona ma prawo do otrzymywania po mnie świadczenia z tytułu nabytych przeze mnie uprawnień?

Opieka społeczna
29.06.2009 - Olejarz Jarosław

Mieszkam obecnie w Niemczech. Prowadzę tu działalność gospodarczą, jednakże mam także stałe zameldowanie nadal w Polsce. Chciałabym płacić w Polsce dobrowolne ubezpieczenie społeczne, gdyż w Niemczech są to bardzo duże koszty i obecnie, nie posiadam prawa do zasiłku chorobowego ani nie płacę ubezpieczenia emerytalnego. Czy mogę płacić w Polce dobrowolne ubezpieczenie, np. prowadząc częściowo działalność w Polsce i w Niemczech?

Opieka społeczna
17.06.2009 - Olejarz Jarosław

Wkrótce przechodzę na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory otrzymuję rentę wypadkową (wypadek w pracy). Czy z chwilą przejścia na wcześniejszą emeryturę, tracę całkowicie prawo do renty wypadkowej? A może przysługuje mi połowa bądź całość takiej renty?

Opieka społeczna
11.05.2009 - Olejarz Jarosław

Czy mężczyzna, urodzony w grudniu 1950 roku, z którym zakład rozwiązał umowę o pracę, z zachowaniem 3 miesięcznego wypowiedzenia (termin upłynie 30.06.2009 r.) z przyczyn niedotyczących pracowników (D. U. 2003 nr 90 poz. 844), a ściślej z powodu zmiany struktury organizacyjnej - likwidacja stanowiska pracy, ma szanse na otrzymanie jakiegokolwiek świadczenia pieniężnego w celu dotrwania do 65 roku życia i przejścia na emeryturę. Mężczyzna w dniu 30.06.2009 roku, będzie miał staż pracy wynoszący 39 lat i 6 m-cy.

Opieka społeczna
05.05.2009 - Olejarz Jarosław

Od 9 kwietnia przebywam na urlopie wychowawczym (samotnie wychowuje 10-miesiecznego synka), do 8 kwietnia pracowałam. W dniu 6 kwietnia b. roku złożyłam do MOPS wszelkie wymagane dokumenty, w celu przyznania mi zasiłku wychowawczego wraz ze wszystkimi innymi należnymi mi świadczeniami (rodzinne, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka itd.). Wszystkie świadczenia zostały mi przyznane ale dopiero od 1 maja.  Jestem zdziwiona tym faktem, ponieważ pracowałam tylko do 8 kwietnia, a od 9 kwietnia nie mam juz żadnego dochodu. Ja i moje dziecko do końca kwietnia pozostajemy bez żadnych środków do życia. Na informacji w MOPSie dowiedziałam się, że jeżeli spełniam kryteria dochodowe, to powinnam dostać należne mi świadczenia tylko nie za cały kwiecień ale proporcjonalnie 30/8 czyli za pozostałe 22 dni. Jednakże dział MOPSu rozpatrujący mój wniosek poinformował mnie, że za kwiecień nic mi sie nie należy ponieważ mam za duże dochody. Moje dochody zostały wyliczone na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego za rok 2007 i wynoszą 1600 zł miesięcznie na 2 osoby czyli 800 zł na osobę miesięcznie. Nie rozumiem dlaczego MOPS przyjął taki dochód za miesiąc kwiecień, skoro ja pracowałam w kwietniu tylko 8 dni, a prawie cały kwiecień jestem na urlopie wychowawczym, czyli bez żadnego dochodu i środków do życia.

Opieka społeczna
12.01.2009 - Olejarz Jarosław

W dniu 5 stycznia 2009 roku, otrzymałem decyzję z ZUS-u dotyczącą zadłużenia Spółki Cywilnej (byłem jednym z dwóch wspólników), która zaprzestała działalności w 2001 roku. Zadłużenie powstało w wyniku błędnie naliczonych składek w latach 1999-2001. ZUS był poinformowany przez Urząd Gminy o zakończeniu działalności Spółki. Żyłem w niewiedzy przez prawie osiem lat nie wiedząc o zadłużeniu. Czy w związku z opieszałością ZUS mam szansę na umorzenie spłaty odsetek?

Opieka społeczna
30.12.2008 - Olejarz Jarosław

Pracuję od dwóch lat na umowę o pracę na czas określony. Obecnie kończy mi się okres zatrudnienia i chyba pracodawca nie przedłuży mi umowy o pracę. Czy w będzie mi należał się zasiłek dla bezrobotnych?

Opieka społeczna
08.12.2008 - Olejarz Jarosław

Moja ciotka przez całe swoje życie pracowała 9 lat 6 miesięcy, a przez 6 lat była na tzw. okresach nieskładkowych. Urodziła się w 1950 roku. Czy po skończeniu 60 lat będzie miała prawo do emerytury? Obecnie nie pracuje od kilkunastu lat. Z tego co czytałem by mogła mieć emeryturę w ZUS musi mieć co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Czy zapisania się do OFE ma jakikolwiek sens, a może dobrowolne opłacanie składek ubezpieczeniowych przez kolejne lata? Co z osobami które nie mają 20 letniego stażu, przecież płaciły składki na ubezpieczenie emerytalne? 

Opieka społeczna
03.12.2008 - Olejarz Jarosław

Kiedy i w jakich okolicznościach mogę starać się o przyznanie renty inwalidzkiej z tytułu niezdolności do pracy? Mój staż pracy razem z szkołą wynosi 20 lat w jednym zakładzie. Od około czterech lat mam problemy z kręgosłupem, bardzo rzadko chorowałam, nigdy nie brałam opieki na dziecko. Będę musiała znowu przejść badania okresowe. Po ostatnim chorobowym lekarz dał mi tylko zgodę na rok.

Opieka społeczna
22.05.2008 - Olejarz Jarosław

Urodziłam syna w czerwcu 2007 roku w Wielkiej Brytanii, Syn i ja mamy obywatelstwo polskie jak i stałe miejsce zameldowania w Rzeczypospolitej, Pracuje w Wielkiej Brytanii i tu posiadam meldunek tymczasowy. Tu płacę podatki i pobieram zasiłek rodzinny na dziecko. Podczas rocznego urlopu macierzyńskiego przebywaliśmy dosyć często w Polsce. Moje pytanie dotyczy tzw. becikowego. Czy należy mi się ono w Polsce?

  1 2 3 4 z 4  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.