Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Spółdzielnia mieszkaniowa obowiązana jest zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu

Razem z żoną posiadamy mieszkanie lokatorskie. Przydział mieszkania jest na mnie i żonę. Wystąpiłem do spółdzielni o przekształcenie mieszkania na własnościowe i wpłaciłem żądaną kwotę. Żona nie chce podpisać umowy, a spółdzielnie nie chce zwrócić pieniędzy, czy straciłem wpłaconą kwotę? Czy po wpłaceniu pieniędzy na przekształcenie mieszkania, a przed podpisaniem umowy, mogę prosić o zwrot wpłaconej kwoty?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku, o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami, spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków oraz spłaty zadłużenia z tytułu opłat.
 
Pan składając wniosek o wykup mieszkania oraz wpłacając kwoty żądane przez spółdzielnie w związku z wykupem, spełnił Pan warunki, które powodują, że spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć umowę (ustawodawca nie przewiduje dla spółdzielni innego rozwiązania). Z tego powodu spółdzielnia nie może zwrócić Panu żądanej kwoty, może jedynie Pan namówić żonę aby podpisała akt notarialny, tym bardziej że mieszkanie po zawarciu przedmiotowej umowy będzie stanowić Państwa wspólną własność. Może Pan zasadniczo wnioskować do spółdzielni o odroczenie terminu zawarcia umowy a w tym czasie przekonać żonę do podpisania przedmiotowej umowy (tym bardziej że nie ma żadnych przesłanek aby tego nie zrobiła).
 
Porady prawne / Pomoc prawna
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-02-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo spółdzielcze
Słowa kluczowe: mieszkanie, mieszkanie spółdzielcze
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.