Moje pytanie dotyczy pisma złożonego do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o przeniesienie na mnie pełnego prawa własności do lokalu spółdzielczego i podpisania umowy notarialnej (pełna własność czyli z gruntami na których stoi blok). Wiem, że ustawodawca przewidział maksymalny termin do podpisania aktu notarialnego - 3 miesiące ( przekroczenie go wiąże się z restrykcjami dla spółdzielni). W dniu 9 listopada miną już 2 miesiące od złożenia podania do spółdzielni. Spółdzielnia poinformowała, iż mają nie uregulowaną sprawę z gruntami, że to jeszcze może potrwać z 6 miesięcy i podpisanie aktu w terminie 3 miesięcznym nie jest możliwe. Jednocześnie namawiając mnie na złożenie innego wniosku aby otrzymać spółdzielcze prawo własności do lokalu, czyli na starych warunkach, bez gruntów i bez aktu notarialnego.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 (1) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę o przeniesienie własności lokalu, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.
Czyli powołując się na ten zapis spółdzielnia może nie dochować 3 miesięcznego terminu. Jeżeli chodzi o ustanowienie prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego, to nie jest to może takie prawo własności jak w przypadku ustanowienie odrębnego lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu, nie mniej jednak jest to o prawo zbywalne (inaczej jak w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu). Jest to pewna przejściowa forma pomiędzy prawem spółdzielczym do lokalu a własnością wyodrębnionego lokalu. Ustanowienie tego prawa własnościowego wiąże się (gdyby później wyodrębniać własność nieruchomości) z ponownym ponoszeniem opłat notarialnych, związanych z przeniesieniem własności.
Porady prawne / Pomoc prawna
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl
Data: | 2007-11-03 |
Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Prawo spółdzielcze |
Słowa kluczowe: | spółdzielnia, spółdzielcze prawo, mieszkanie spółdzielcze |