Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo autorskie
21.04.2014 - Olejarz Jarosław
Zamierzam rozpocząć sprzedaż zagranicznego produktu. Niedawno w programie prowadzonym przez znanego prowadzącego produkt ten pojawił się w jednym z odcinków popularnego programu telewizyjnego, który emitowany był w niedzielę. Czy mogę wykorzystać ten fakt w materiałach reklamowych?
Prawo autorskie
09.01.2014 - Olejarz Jarosław
Chciałbym otworzyć firmę, która będzie sprzedawać zamienniki oryginalnych produktów. Czy mogę użyć zdjęć oryginalnego produktu i podpisać je swoją nazwą produktu dodając, że jest to zamiennik? Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
Prawo autorskie
16.12.2013 - Olejarz Jarosław
W serwisie internetowym Youtube istnieje niezliczona ilość filmów typu unboxing, czyli rozpakowywanie danego towaru przed kamerą. Twórcy tych filmów otrzymują pieniądze pochodzące z wyświetlania reklam, które ukazują się przy okazji wyświetlania ich filmów. Pieniądze wypłaca Youtube za pośrednictwem firmy Google. Twórcą filmu może być każdy pełnoletni człowiek. Na filmie tym widoczne są wyraźnie wszystkie logotypy producenta oraz inne znaki graficzne (np. postacie z kreskówek itp.). Filmik polega właśnie na tym by było widać co w danym produkcie się znajduje. Filmuje się wszystkie cechy opakowania w tym grafiki, napisy i przedmioty na nim i w nim zawarte. Czy umieszczając taki filmik na Youtube, w celu zarobkowym nie naruszam praw autorskich lub innych praw? Ponadto niektórzy twórcy filmów do stworzenia swojego logo w serwisie Youtube lub grafiki własnej strony na Youtube wykorzystują logo producentów, zatem czy to jest także naruszenie praw autorskich, tak samo jak pokazanie ich na filmie, który zarabia pieniądze?
Prawo autorskie
14.09.2012 - Olejarz Jarosław
Prowadzę sklep internetowy. Na stronie do opisów produktów są dołączone zdjęcia. Jedno ze zdjęć zostało pobrane ze strony internetowej (nie pamiętam jakiej). Obecnie otrzymałem pismo polecone od osoby, która uważa się za właściciela pobranego obrazka z informacją że naruszyłem jej prawa autorskie. Podała stronę na której sprzedaje swoje zdjęcia. Na stronie jest kilkadziesiąt zdjęć miedzy innymi zdjęcie wspomnianego produktu. Zdjęcia są wycenione kilkaset złotych. Jak twierdzi ta osoba, która podaje się za właściciela zdjęcia naruszenie praw majątkowych ma charakter zawiniony i domaga się zapłaty trzykrotności wynagrodzenie za zdjęcie. Po otrzymaniu pisma zaraz usunąłem zdjęcie. Podobne zdjęcie znalazłem jeszcze na paru innych serwisach. Przeczytałem na jednej ze stron że zdjęcia produktów nie podlegają prawom autorskim chyba że są to zdjęcia artystyczne. Dodam jeszcze że zdjęcie nie miało żadnego znaku wodnego, zostało prze zemnie zmniejszone wyostrzone i dodane logo mojej firmy. Co zrobić w takim przypadku?
Prawo autorskie
22.08.2012 - Olejarz Jarosław
Czy jeśli istniała jakaś umowa podpisana przeze mnie kilkanaście lat temu, mówiąca ogólnie o tym że programy przeze mnie utworzone są własnością firmy, a po tym czasie napisałem około 80 programów i od tego czasu nigdzie na piśmie nie były wskazane ani nazwy programów ani pola eksploatacji, na których następuje przeniesienie praw autorskich to prawa autorskie do programów należą do mnie czy do firmy?
Prawo autorskie
22.08.2012 - Olejarz Jarosław
Czy możliwe jest rozpowszechnianie (w szczególności sprzedaż) zdjęć z wyraźnym wizerunkiem osób, jeśli nie można ustalić ich tożsamości, ponieważ zdjęcie zostało wykonane w odległym kraju.
Prawo autorskie
12.07.2012 - Olejarz Jarosław
Niefortunnym zbiegiem okoliczności skorzystaliśmy z oprogramowania, które nie jest naszą własnością (była instalowana wersja ściągnięta z Internetu w celu sprawdzenia działania programu). Obecnie już mamy odpowiednią licencję na ten program. Wydawca programu domaga się od nas równowartość ok 5 programów albo straszy, że skieruje wniosek do sądu o popełnieniu przestępstwa. Na nic nie zdają się tłumaczenia, że program posiadamy w oryginale, a wcześniejsze korzystanie jest po prostu pomyłką. Chciałbym wiedzieć jakie mam szanse, ile to będzie kosztować i jakie są konsekwencje porażki.
Prawo autorskie
24.06.2012 - Olejarz Jarosław
Na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło wykonuję dla jednej firmy programy komputerowe. Jak wygląda kwestia praw autorskich do takich programów, które pisałem? Czy musze tej firmie przekazać nieodpłatnie otwarty kod źródłowy do programów które napisałem? Czy ktoś oprócz mnie ma prawo do jakichkolwiek zmian w tym kodzie źródłowym? Jeśli postanowię przekazywać im kodu źródłowego, to czy grożą mi z tego tytułu jakieś konsekwencje?
Prawo autorskie
17.04.2011 - Olejarz Jarosław
m pytanie dotyczące możliwości zastrzeżenia wzoru użytkowego. Firma dla której pracuję zajmuje się sprzedażą pamiątek dla turystów - produktów o określonym kształcie. Czy można zastrzec kształt i formę takiego produktu. Czyli produkt wykonany z danego materiału o określonym kształcie z biało czerwoną obwódką. Ogólna forma, nie chodzi o zastrzeganie wszystkich kilkudziesięciu wzorów ale o jeden ogólny.
Prawo autorskie
24.02.2011 - Olejarz Jarosław
Realizując zlecenia przy organizacji określonych imprez, robię zdjęcia przed rozpoczęciem imprezy. Na naszych zdjęciach nie są widoczne żadne osoby a jedynie efekty naszej pracy. Takie zdjęcia umieszczamy w naszym portfolio, dzięki któremu uzyskujemy nowych klientów. Mój obecny klient żąda przeniesienia autorskich praw majątkowych i zabrania nam umieścić takie zdjęcia w portfolio. Czy jeżeli podpiszemy taką umowę to faktycznie nie wolno nam zamieścić takich zdjęć na naszych stronach? Przecież to nie są zdjęcia z samej imprezy a jedynie zdjęcia pokazujące nasza pracę.
1 2 3 z 3  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.