Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo autorskie
04.01.2011 - Olejarz Jarosław
Mam zamiar stworzyć multimedialny kurs programów komputerowych, który będę później sprzedawał. Programy komputerowe których mój kurs będzie nauczał są komercyjne. Czy muszę otrzymywać jakieś specjalne zezwolenia od firmy posiadającej te programy aby wydać swój kurs? Od czego to zależy? Są na to jakieś ścisłe przepisy czy firmy będące w posiadaniu tych programów same ustalają prawa związane z ich wykorzystaniem?
Prawo autorskie
22.08.2010 - Olejarz Jarosław

Portal zajmujący się sprzedażą zdjęć zamieścił ofertę zdjęcia - pejzażu nadmorskiego, podając cenę. Osoba odwiedzająca ów portal może przed zakupem obejrzeć pomniejszenie zdjęcia. Ktoś zamieszcza na swoim portalu pomniejszenie tego zdjęcia, nie płacąc za nie i nie podając źródła. Czy jest to naruszenie praw autorskich? Jakie sankcje za to grożą?

Prawo autorskie
06.06.2010 - Olejarz Jarosław

Kiedy przedawni się roszczenie o wypłatę odszkodowania z tytułu praw autorskich, za to że nie podano mego nazwiska jako współautora w stopce redakcyjnej, czym naruszono moje prawa autorskie. Utwór został opublikowany w roku 2003. Innym słowy - do kiedy mogę wnieść pozew o odszkodowanie z powodu naruszenia moich praw autorskich?

Prawo autorskie
23.04.2010 - Olejarz Jarosław
Sporządziłam pracochłonne i skomplikowane oraz kosztowne opracowanie, które następnie dołączyłam jako dowód w sprawie cywilnej. Czy inne osoby, mogą wykorzystywać bez mojej zgody to opracowanie? W moim przekonaniu opracowanie jest przedmiotem prawa autorskiego. Czy mój pełnomocnik procesowy może bez mojej zgody powoływać sie na wyrok w mojej sprawie, to opracowanie lub opinię biegłego w tej sprawy?
Prawo autorskie
07.04.2010 - Olejarz Jarosław

Czy mogę wykorzystać wizerunek, zdjęcie Einsteina do reklamy adresu internetowego? Strona w swojej nazwie posiada zwrot „inteligentne”, które poprzez skojarzenie ze zdjęciem fizyka wzmocniłoby zainteresowanie jej zawartości.

Prawo autorskie
05.01.2010 - Olejarz Jarosław

Mam pytanie dotyczące prawa autorskiego. Interesuje mnie, co dla mnie znaczy poniższy zapis w umowie - w ramach wynagrodzenia, wykonawca łącznie z przekazaną dokumentacją przekazuje na rzecz zamawiającego autorskie prawa majątkowe i prawo zezwalające na wykonanie zależnego prawa autorskiego. Czy poprzez ten zapis zamawiający może ingerować w mój projekt, zatrudniając innych wykonawców, którzy będą nanosić zmiany zaproponowane przez zamawiającego?

Prawo autorskie
26.12.2009 - Olejarz Jarosław

Jedna z wyższych szkół organizuje cykliczne (3-miesięczne) kursy instruktorskie. Mój mąż prowadził jeden z takich kursów. Kolejne miał prowadzić, ale nie doszło do podpisania umowy. Prowadzenie kursu zaproponowano innej osobie. Na stronie szkoły w zakresie informacji o prowadzonych kursach jest publikowana informacja wraz ze zdjęciem męża jakoby był prowadzącym kurs. Kurs odbywał sie od października do grudnia br. Po pierwsze było to wprowadzenie w błąd potencjalnych uczestników co do prowadzących zajęcia oraz bezprawne wykorzystanie wizerunku. Czy mam racje? Czego możemy żądać od szkoły?

Prawo autorskie
01.02.2009 - Olejarz Jarosław

Czy można użyć w treści np. ogłoszenia prasowego nazwy instytucji (w tym przypadku Starostwa Powiatowego) bez wyraźnej celowej zgody tejże instytucji? Nasze stowarzyszenie od pewnego czasu prowadzi rozmowy ze starostwem powiatowym odnośnie remontu zrujnowanego zabytkowego obiektu. Obiekt jest w gestii Skarbu Państwo, którym na terenie zarządza Starosta. Pracownicy Starostwa (z Wydz. Geodezji) na jednym ze spotkań zaproponowali użyczenie obiektu. Zgodziliśmy się. Nieruchomość leży na terenie Starostwa Powiatowego. Niedawno zamieściliśmy ogłoszenia, informujące o prowadzonej zbiórce na rzecz remontu i możliwość zakupu cegiełki. W informacji umieściliśmy fragment, że w remont zaangażowały się Starostwo Powiatowe. Na tym samym portalu kilka dni później została zamieszczona informacja, że wskazanie Starostwa Powiatowego w tym artykule nastąpiło bez jego wiedzy i zgody. Jednocześnie Starostwo poinformowało, że nie jest zaangażowane w to przedsięwzięcie. Czy Starosta, który podpisał się pod tym pismem miał prawo zamieścić taką informację i jak powinniśmy z niej wybrnąć, gdyż taka dwuznaczność stawia Stowarzyszenie w niekorzystnym świetle.

Prawo autorskie
14.01.2009 - Olejarz Jarosław

Witam, założyłem serwis internetowy, publikujący zdjęcia znalezione na innym portalu o różnej tematyce. Co grozi za upublicznianie wizerunku osoby? Nie ma tam nazwisk, a w regulaminie jest wpisane, że użytkownik może dodać tylko swoje zdjęcia, ale jak wiadomo różnie to jest. Czy upublicznianie wizerunku jakiejś osoby to juz przepis karny i przestępstwo ścigane z urzędu, czy pokrzywdzona osoba musi założyć sprawę w sadzie cywilnym i w końcu, czy portal ten, może mnie o coś oskarżyć?

Prawo autorskie
22.04.2008 - Olejarz Jarosław

Mam pytanie odnośnie wymogów jakie muszę spełnić aby wejść w posiadanie gotowej strony internetowej  oraz jakie dokumenty będą potrzebne przy zawieraniu umowy kupna sprzedaży ww. strony. Dokładnie chodzi mi o to czy muszę posiadać rejestr firmy w urzędzie skarbowym, czy też mogę ją nabyć jako osoba prywatna?

  1 2 3 z 3  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.