Jesteś tutaj:
Porady prawne
Procedura sądowa
23.01.2011 - Olejarz Jarosław
Otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Czy można bezpiecznie dokonać zapłaty przed uprawomocnieniem tego nakazu, czy jednak czekać na uprawomocnienie i wtedy pewnie komornik wejdzie na konto. Chodzi o to właśnie czy można uniknąć kosztów komorniczych, wysyłając wcześniej środki, czy też może wydarzyć się też tak, że pomimo wysłania pieniędzy powodowi, komornik bazując na niniejszym nakazie i tak pobierze co chce (czyli całość i swoje koszty), a później trzeba będzie się z nim dochodzić o zwrot nadmiernie pobranych kosztów? Czy może po prostu nie ma alternatywy, czyli trzeba czekać na uprawomocnienie, potem na komornika i na jego zajęcie na koncie?
Procedura sądowa
09.01.2011 - Olejarz Jarosław
Mama żyła z konkubentem i chcąc zagwarantować mu dach nad głową w przypadku swojej śmierci sprzedała mu 1/10 nieruchomości za kilka tysięcy złotych. Konkubent zmarł. Obecnie o zachowek do sądu występują zstępni zmarłego. Czy mama będzie musiała pokryć zachowek za ta nieruchomość? Czy może podważać ważność tego prawa do zachowku, przez to, że była to umowa fikcyjna, mająca na celu zagwarantowanie prawa do zamieszkiwania? Sprawa jest juz w sądzie ale czy ewentualnie można zawrzeć ugodę? Czy ze względu na niskie dochody, będzie mogła być zwolniona ze zwrotu kosztów procesowych, czy w razie zasadzenia wypłaty zachowku będzie musiała pokryć wszystkie koszty? Czy sąd może rozłożyć jej na raty ten zachowek?
Procedura sądowa
23.12.2010 - Olejarz Jarosław
W dniu dzisiejszym otrzymałem wyrok zaoczny nakazujący mi opróżnienie zajmowanego lokalu mieszkalnego. Powodem są zaległości czynszowe. W wyroku oprócz nakazu natychmiastowego opróżnienia lokalu, sąd ustala także, że nie przysługuje mi prawo do lokalu socjalnego. Jestem bezrobotny, utrzymuję się z prac dorywczych, w mieszkaniu przebywam właściwie tylko nocą, co jak przypuszczam było podstawą do wywiadu środowiskowego, że tam nie zamieszkuje. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Procedura sądowa
14.12.2010 - Olejarz Jarosław
Podczas rozprawy rozwodowej świadek powódki pokazał sądowi z własnej inicjatywy wyrywek korespondencji pomiędzy świadkiem a dzieckiem rozwodzących się współmałżonków. Jak twierdził świadek, dziecko samo przekazało jej ten wydruk rozmowy z GG. Czy jest to naruszenie tajemnicy korespondencji przez świadka?
Procedura sądowa
27.10.2010 - Olejarz Jarosław
Mąż od kilkunastu lat trwania naszego małżeństwa nie dawał żadnych pieniędzy na wspólne gospodarstwo domowe - żywność, ubrania, ani na potrzeby dziecka. Opłacał jednak rachunki takie jak czynsz, gaz, energia. Moja sytuacja finansowa była dobra i stać mnie było na samodzielne kupowanie wszystkiego. Rok temu moja sytuacja finansowa pogorszyła się, a mąż nadal odmawia środków na utrzymanie dziecka oraz na zakupy. Ponadto od 2 miesięcy nie płaci również rachunków związanych z mieszkaniem, więc nie daje teraz pieniędzy na nic. Obecnie mąż wyprowadził się. Co powinnam zrobić? Jak udokumentować, że mąż nie daje pieniędzy na dziecko?
Procedura sądowa
26.10.2010 - Olejarz Jarosław
Sprawa dotyczy dwóch osób będących współwłaścicielami działki wraz z wybudowanym na tym terenie domem i garażem. Od roku usiłuję ustalić konkrety dotyczący polubownego podziału tej nieruchomości. W żaden sposób jednak drugi ze współwłaścicieli nie przejawia jakichkolwiek chęci i nie widzi możliwości rozliczenia się ze mną. Odpowiedz z jego strony brzmi, że jak będzie miał pieniądze to się ze mną rozliczy i zapłaci mi tyle ile będzie uważał, bo chcę przejąć ten dom ale nie wie kiedy to będzie. Rozmawiam z nim także o sprzedaży domu ale on nie widzi takiego rozwiązania. Zakłada tylko spłatę mnie w dowolnym dla siebie czasie. Moim celem jest rozwiązanie tej sytuacji mając na uwadze nawet stratę zainwestowanych pieniędzy.
Procedura sądowa
25.09.2010 - Olejarz Jarosław

Trzech współwłaścicieli (dwóch synów i matka), chce podzielić grunt na równe części. Problem polega na tym, że obydwaj synowie chcą ten sam kawałek ziemi. Czy któryś ze współwłaścicieli ma pierwszeństwo w wyborze działki, oraz czy matka będąc już po podziale właścicielką swojej części może ją przepisać na któregoś z synów. Jeśli tak, to czy drugi syn, po śmierci matki może sądownie ubiegać się o swoją część z tej przepisanej przez nią działki?

Procedura sądowa
19.09.2010 - Olejarz Jarosław

Telekomunikacja Polska SA w elektronicznym postępowaniu upominawczym uzyskała nakaz zapłaty. Ja chcę wnieść pismo - oświadczenie o powołaniu się na zarzut przedawnienia z art. 117 k.c. Nie mogę wnieść tego pisma drogą elektroniczną ponieważ nie ma możliwości wniesienie podpisu elektronicznego. Czy jest możliwość wniesienia takiego pisa w formie elektronicznej przez pełnomocnika?

Procedura sądowa
08.09.2010 - Olejarz Jarosław

Mam zasądzone alimenty na rzecz małoletniego dziecka, choć z żoną nie mamy rozwodu i mieszkamy razem. Przez wszystkie lata pracowałem i do ręki dawałem żonie wypłatę, nie traktowałem tego jako alimentów, żona miała także pełnomocnictwo do mojego rachunku bankowego gdzie pobierała pieniądze. Jak się okazuję, żona oddała sprawę w ręce komornika kilka lat temu i od tego czasu prowadzi on egzekucję. Kilka razy pobrał mi alimenty z pensji (w bieżącym roku jeden raz), ale żona powiedziała, że odwołała zajecie komornicze. Otrzymałem obecnie postanowienie od komornika sądowego o bieżących alimentach oraz o kwocie zaległych alimentów za okres kilku lat. Jest to kwota przeważająca moje możliwości zarobkowe, a nawet kredytowe. Mogę udowodnić, że żona korzystała z mojego wynagrodzenia. Nie wiem, czy wystarczy przedstawić to komornikowi, czy musiałbym założyć odrębną sprawę na przykład o wyłudzenie alimentów?

Procedura sądowa
05.09.2010 - Olejarz Jarosław

Sprawa przeciwegzekucyjna została zawieszona z uwagi na upadłość wierzyciela. Niedawno komornik umorzył postępowanie egzekucyjne z adnotacją, że wierzyciel nie podjął zawieszonego postępowania przeciwegzekucyjnego. Okazuje się jednak, że wierzyciela będącego w upadłości kupiła inna firma, która przysłała mi informację, że jest ona teraz moim wierzycielem. Dowiedziałem się od komornika, że nowa firma stara się o nowy tytuł ze swoją nazwę. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 17  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.