Jesteś tutaj:
Porady prawne
Procedura sądowa
30.08.2009 - Olejarz Jarosław

Jeżeli osoba która nabyła działkę przez zasiedzenie w złej wierze, ukryła informację bądź złożyła fałszywa oświadczenie przed sądem, że przez działkę przebiega utwardzona droga do innych nieruchomości od przynajmniej 50 lat, to popełniła jakieś wykroczenie? Nadmieniam, że dla tej nieruchomości nie było księgi wieczystej, ponieważ uległa ona spaleniu. Sąd nie miał zatem wiedzy czy istniała służebność drogowa do innych nieruchomości, a tak możliwe, że miała miejsce. Z drogi tej korzysta ok 10 innych właścicieli nieruchomości.

Procedura sądowa
23.08.2009 - Olejarz Jarosław

Zamierzam wystąpić w postępowaniu przeciwegzekucyjnym, przeciwko wierzycielowi, abym odzyskał przekazane komornikowi pieniądze. Czy to słuszne i wystarczające działanie? Komornik w dniu 17.08.09 roku, dokonał zajęcia mojego wynagrodzenia w oparciu o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z powództwa wierzyciela, zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Pismo komornika o zajęciu było pierwszym i jedynym sygnałem, że zostałem dłużnikiem. Wierzyciel nie jest mi znany, nie znam sprawy, nie otrzymałem żadnego wezwania do zapłaty. Nie chcąc wchodzić w kolizję z komornikiem, żądaną należność przekazałem, z prośbą o zakończenie egzekucji. Ta należność to 85 zł, a przekazana kwota to 700 zł., bo tyle zażądał komornik. W/g mnie to jakaś rozbójnicza windykacja w majestacie prawa.

Procedura sądowa
09.06.2009 - Olejarz Jarosław

Moja babcia była właścicielką udziału w działce do polowy. Chcemy wnieść pozew o nabycie poprzez zasiedzenie jedynie połowy działki, która była cały czas jej własnością. Wiem, że od nabycia przez zasiedzenie przez współwłaściciela swojej części działki nie zapłacimy podatku, ale jak sprawa wygląda w przypadku wpisu sądowego? Czy w szczególnych okolicznościach można wnieść do sądu wniosek o zwolnienie z opłaty wpisu sądowego?

Procedura sądowa
27.05.2009 - Olejarz Jarosław

Czy jeżeli rachunek bankowy prowadzony jest dla spółki cywilnej, to czy środki zgromadzone na tym rachunku są środkami spółki czy też wspólników? Komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego spółki, ale dłużnikiem jest tylko jeden ze wspólników i wierzyciel posiada jedynie tytuł wykonawczy wydany na tego jednego wspólnika. Sąd twierdzi, że mimo, że egzekucja nie może być prowadzona do wspólników to komornik mógł zająć rachunek bankowy spółki w całości.  

Procedura sądowa
22.04.2009 - Olejarz Jarosław

Ojciec złożył pozew o ustalenie że obowiązek alimentacyjny ustał. W sądzie syn wykazał że ukończył studia ale obecnie nie pracuje, gdyż pomimo szukania pracy, ze względu na kryzys od pół roku żaden pracodawca nie zaproponował mu pracy. Syn nie posiada żadnego majątku, matka otrzymuje 800 zł emerytury i po opłaceniu kosztów mieszkania zostaje 200 zł. Sąd orzekł, iż obowiązek ojca wygasł z dniem obrony pracy magisterskiej (uzyskał już samodzielność). Syn złożył apelację, a Sąd Apelacyjny podtrzymał argumentację Sądu Rejonowego i z tego powodu obecnie syn jest bez środków do życia. Czy syn może na tej podstawie złożyć skargę kasacyjną, gdyż sąd naruszył przepisy materialne, aby zwolnić z obowiązku musi wykazać, że uprawniony może już utrzymać się samodzielnie, a sąd nie wykazał tego, lecz uznał hipotetycznie twierdząc, że praca jest i kto chce to może ją podjąć. Czy w tej sprawie może być złożona kasacja do Sądu Najwyższego?

Procedura sądowa
21.04.2009 - Olejarz Jarosław

Jestem osobą pełnoletnią, pracującą, mieszkam razem z rodzicami (mam swój pokój, mam także dużo cennego sprzętu audio – video). Czy gdyby w przyszłości, zdarzyło się aby do rodziców zawitał komornik, to czy może on zająć (zabrać) mój sprzęt? Mam oczywiście rachunki na swój sprzęt ale nie mam tam mojego imienia i nazwiska (np. kupiłem sobie telewizor za gotówkę i nie mam potwierdzenie że to właśnie Ja kupiłem). Proszę mi doradzić, co musiałbym zrobić abym nigdy nie stracił tego sprzętu. Czy może jestem w błędzie i nic nie muszę robić, a może muszę się udać nie wiem do notariusza i w jakiś sposób zapisać sprzęt na moją osobę - dodam jeszcze że moje sprzęty stoją tylko i wyłącznie u mnie w pokoju.

Procedura sądowa
20.03.2009 - Olejarz Jarosław
W 2005 prowadziłam auto, doszło do kolizji. Po jakimś czasie okazało sie w ubezpieczalni, że ubezpieczenie OC było nie ważne, a właścicelka auta przyznała się mi, że przerobiła cyfry. Potem z UFG przyszła do zapłaty kara za brak OC i odszkodowania dla pozostałych uczestników kolizji, co dało bardzo dużą sumę. Próbowałam wyjaśniać UFG, że nie wiedziałam o braku OC. Ja nie mając adwokata sprawę przegrałam i sąd zasądził spłatę solidarnie wobec mnie i właścicielki samochodu na rzecz UFG. Apelacji nie złożyłam bo wyjechałam za granicę. Wszczęto egzekucje wobec mnie, ale komornik odesłał postanowienie do UFG o bezskuteczności egzekucji, bo nie pracuje i nie mam majątku. Cały czas rosną odsetki u komornika. Kiedy przysługuje przedawnienie w tej sprawie i czy mogę ponownie wnieść sprawę do sądu, bo mam świadka odnośnie podrobienia OC.
Procedura sądowa
19.03.2009 - Olejarz Jarosław

Jestem po rozwodzie. Razem z mężem posiadamy wspólne mieszkanie własnościowe oraz zabudowaną nieruchomość. Wszystko nabyte w czasie trwania małżeństwa co stanowi majątek wspólny. Nie możemy dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku. Czy mogę w pozwie o podział majątku podać sposób podziału: spłata 1/2 części nieruchomości zabudowanej dla mnie, a mieszkanie żebyśmy oboje przekazali darowizną na dorosłą córkę? Czy taki zapis mogę umieścić w pozwie? Nadmieniam, iż mąż nie zgadza się na takie rozwiązanie dobrowolnie, a ja nie chciałabym sprzedawać mieszkania.

Procedura sądowa
10.03.2009 - Olejarz Jarosław

Ja jestem wspólnikiem spółki cywilnej, której komornik zajął konto, mając tytuł egzekucyjny dot. tylko jednego wspólnika. Po wniesieniu skargi na czynności komornika, sąd wydał orzeczenie, że na podstawie art. 891 (1) kpc, zajęcie jest zgodne z prawem bez konieczności wypowiedzenia udziału. Czy tak jest istotnie?

Procedura sądowa
28.02.2009 - Olejarz Jarosław

Mama została zarażona chorobą od zwierzęcą – brucelozą. Domaga sie odszkodowania za zarażenie. Na pozwie napisana jest suma 40.000 złotych. Wydaje mi się ta suma zbyt niska za zarażenie, gdyż taka choroba jest mało uleczalna. ZUS uznał ze mama ma 20% utraty zdrowia. Pozew juz został złożony i odbyło się kilka spraw. Czy jest możliwa zmiana wysokości żądanego odszkodowania podczas trwania procesu?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 17  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.