Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Skutki braku zawiadomienia sądu o zmianie adresu zamieszkania

Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: doręczenie

Mój mąż został ukarany mandatem za naruszenie przepisów o ruchu drogowym, którego nie przyjął, ponieważ nie zgodził się z zarzutem, w związku z czym sprawa trafiła do sądu. W trzech rozprawach mój mąż uczestniczył. Po 3 miesiącach od wydarzenia zmieniliśmy adres zamieszkania i zapomnieliśmy zawiadomić o tym sąd. Braliśmy wtedy ślub. Po 2-ch miesiącach zawiadomiliśmy sąd o zmianie adresu, ale okazało się że sąd wydał wyrok zaocznie. Nie wiedzieliśmy o tym do chwili obecnej, kiedy na stary adres zamieszkania (a od miesiąca sąd wie o zmianie adresu zamieszkania) zwykłym listem zostało wrzucone do skrzynki wezwanie do natychmiastowej zapłaty mandatu wraz kosztami sądowymi. Czy mamy jeszcze jakąś szansę odwołania?

Obowiązek podania aktualnego adresu zamieszkania lub adresu dla doręczeń spoczywa na stronie uczestniczącej w postępowaniu. Brak dopełnienia tego obowiązku wywołuje negatywne skutki dla strony. Jeżeli strona, nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone.Obecnie wyrok się uprawomocnił i podlega wykonaniu. W przypadku prawomocnie zakończonego postępowania możliwa jest jedynie kasacja lub wznowienie postępowania karnego, jednakże w obu przypadkach brak jest podstaw do wniesienia kasacji jak i do wznowienia postępowania, gdyż są to stanowią one nadzwyczajne postępowanie i muszą zostać ściśle określone warunki dla ich przeprowadzenia.
W przypadku kasacji, może ona być wniesiona tylko z powodu uchybień lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia; kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary.
W przypadku wznowienia postępowania, postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia, lub po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił wykroczenia lub nie podlegał karze, albo skazano go za wykroczenie zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary, lub sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-12-05
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: doręczenie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.