Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Nie każda choroba jest przesłanką odroczenia rozprawy

Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: odroczenie rozprawy

Jest rozprawa w połwie lipca i zostaje wyznaczony termin nastepnej na 24 wrzesnia. Mieszkam w Malmo a rozprawa jest w Warszawie. Idę do sądu bo potrzebuję przeczytać akta sprawy i dowiaduję sie że 22 przyszli pozwani z zaświadczeniem od lekarza sądowego, że pełnomocnik procesowy jest chory i onu nie
zgadzają sie na zastępstwo. No i rozprawe odwołano. Nie jest to jednak takie proste bo pełnomocnik sądowy jest chory od 27 lipca i mogłem być zawiadomiony conajmniej jeden miesiac wcześniej, że rozprawa nie odbedzie sie. Uważam że to zwykłe świństwo. Czy nie mogę wnosić do sądu o np. ukaranie grzywną pozwanych za przemilczenie choroby pełnomocnika ?

Zasadniczo k.p.c. nie przewiduje wniosku strony o nałożenie grzywny. Sąd stosuje ta karę z urzędy. Zgodnie z art. 214 §1 kpc - Rozprawa ulega odroczeniu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Sąd może skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy.
 
W opisanym stanie fakycznym nie zaszła przesłanka w postaci nieprawidłowości w doręczeniu wezwania. Nie zachodzi także moim zdaniem przesłanka do odroczenia rozprwy z uwagi na nadzwyczajne wydarzenia, którego nie można było przezwyciężyć. Zgodnie z wyrokiem Sądu najwyższego z dnia 8 października 1998 roku, sygn. akt II CKN 757/97, za niemożliwą do przezwyciężenia przeszkodę w rozumieniu art. 214 kpc nie można zawsze traktować choroby pełnomocnika procesowego, bez względu na ocenę wykorzystania przez stronę istniejących możliwości pozwalających jej na zapewnienie sobie przed sądem należytej reprezentacji (np. ustanowienia substytuta lub innego pełnomocnika) lub osobistego uczestnictwa w rozprawie.
Sąd nie pownien zatem uwzględnić wniosku o odroczenie rozprawy. Takie stanowisko znajduje także oparcie w wyroku Sądu Najwyżswzego z dnia 6 października 1995 roku, sygn. akt I CRN 150/95, zgodnie z którym, (przyczyny odroczenia rozprawy, wymienione w art. 214 kpc odnoszą się także do pełnomocnika procesowego) nadzwyczajne wydarzenie, np. choroba, dotyczące pełnomocnika procesowego, jest wtedy przeszkodą, której nie można przezwyciężyć w rozumieniu art. 214 kpc, jeśli pełnomocnik ten - ze względu na nią - nie miał możności skutecznego ustanowienia swojego substytuta procesowego.
 
Moim zdaniem jedynie co Pan może zrobić, to wnieść pismo procesowe, w którym może Pan wskazać na działanie pozwanego zmierzające do przewlekłości postępowania, a jednocześnie wskazać sądowi, iż w przyszłości nie powinien uwzględniać wniosku o odroczenie rozprawy skoro nie zachodzą przesłanki określone w art. 214 k.c.. Na zarządzenie przewodniczącego w zakresie odroczenia rozporawy nie przysługuje środek zaskarżenia w postaci zażalenia.
 
Porady prawne
 
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-10-06
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: odroczenie rozprawy
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.