Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zaskarżenie nakazu wydanego przez e-sąd

Komornik zajął moje konto bankowe na podstawie nakazu wydanego przez e-sąd w Lublinie. Sprawę do sądu wniosła firma windykacyjna w 2011 roku, a dotyczy to zaległej faktury z 2003 roku. Jak mogę zaskarżyć ten wyrok powołując się na przedawnienie roszczenia?

W pierwszej kolejności powinien Pan sprawdzić, czy nie został panu przesłany odpis nakazu zapłaty e – sądu w Lublinie. Jeśli nakaz Pan odebrał i w pełni świadomie nie wniósł od niego sprzeciwu to generalnie rzecz ujmując sprawa została zakończona prawomocnie, a tym samym nie przysługują już Panu żadne środki zaskarżenia. Sąd ten stronie pozwanej przesyła bowiem odpisy orzeczenia w formie tradycyjnej, a więc potocznie mówiąc papierowej wraz ze stosownym pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia orzeczenia.

 

 

 

Przysługiwało Panu prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 2 tygodni od doręczenia nakazu i podejrzewam, iż nie skorzystał Pan z tego środka obrony skoro komornik wszczął egzekucję. Mogło się również zdarzyć tak że był Pan chory lub z innej przyczyny nie wniósł Pan sprzeciwu. Gdy taka sytuacja miała miejsce to musi pan w terminie 7 dni od kiedy dowiedział się Pan o istnieniu nakazu ( chwila doręczenia zawiadomienia o zajęciu konta ) wystąpić do e- Sądu który wydał nakaz zapłaty z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty i do wniosku powinien Pan dołączyć odpis w postaci sprzeciwu od nakazu zapłaty. W treści sprzeciwu powinien Pan wskazać czy zaskarża Pan nakaz w całości czy części, przedstawić zarzuty w Pana przypadku zarzut przedawnienia roszczenia dochodzonego przez powoda. Sprzeciw wnoszony do e- sądu nie wymaga uzasadnienia i sporządza się go zasadniczo w formie tradycyjnej ( papierowej ). Jeśli sad uwzględni Pana wniosek i sprzeciw sprawa będzie ponownie rozpoznawana i powinien ją Pan wygrać z uwagi na podniesienia zarzutu przedawnienia.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

 

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2013-12-01
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: e-sąd, nakaz zapłaty, sprzeciw, wniosek o przywrócenie terminu, zaskarżenie orzeczenia, wyrok, egzekucja, komornik
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.