Kalendarium: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Niemożność stawiennictwa świadka

Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: świadek

Jestem świadkiem w sprawie, na którą nie jestem wstanie dotrzeć gdyż jest to 400 kilometrów od mojej miejscowości, nie posiadam pieniędzy na dojazd i mam ciężko chorą matkę, która nie może zostać bez opieki.  Co mam zrobić w takiej sytuacji, czy jest jakiś wniosek np. o wyznaczenie innego terminu?
R E K L A M A

Zgodnie z art. 177 k.k. każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.  Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu. Winien zatem powołać się Pan na tą przeszkodę w postaci obowiązku opieki nad chorą matką, załączając stosowne dokumenty potwierdzające, że żadna inna osoba nie mieszka w tym mieszkaniu z Pana matką, która mogłaby się nią opiekować. Powinien także wskazując Pan na brak środków załączyć odpowiednie dokumenty.
Świadkom którzy stawią się na wezwanie sądu, należy się zwrot kosztów poniesionych w związku z podróżą, w tym także zwrot utraconego wynagrodzenia. Sąd może zlecić Pana przesłuchanie przez sąd w miejscu Pana zamieszkania w ramach pomocy prawnej, jeżeli złożony wniosek przez Pana zostanie przez sąd uznany. Wniosek taki winien Pan wysłać listem poleconym, z takim wyprzedzeniem, żeby móc stawić się na rozprawię, jeżeli Pana wniosek zostałby odrzucony. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawę podlega karze.
 
Porady prawne / Pomoc prawna
 
ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA
Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2008-03-10
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Procedura sądowa
Słowa kluczowe: świadek
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.