Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo obce
27.03.2014 - Olejarz Jarosław
W tym roku zawieram związek małżeński z obywatelem innego kraju UE. Ślub odbędzie się w Polsce, jednakże na stale będziemy mieszkać w Holandii. O ile dobrze się orientuje, to prawo holenderskie zakłada wspólnotę dóbr nabytych zarówno przed jak i po ślubie. Odbiega to od regulacji obowiązujących w Polsce, gdzie wspólnota majątkowa dotyczy tylko dóbr nabytych wspólnie. Chciałabym się zatem dowiedzieć, gdzie powinniśmy podpisać intercyzę, w Holandii czy w Polsce? Które prawo, polskie czy holenderskie będzie nas obowiązywało w kwestiach dóbr nabytych przed ślubem, oraz tak zwanego "partneralimentatie", czyli obowiązku (w wypadku rozwodu) płacenia byłemu partnerowi alimentów w wysokości polowy rodzinnego dochodu z czasów małżeństwa? Czy jeżeli podpisze intercyzę w Polsce, to czy będzie ona respektowana w Holandii? Czy w razie rozwodu prawo holenderskie zakłada obowiązek płacenia alimentów dla byłego małżonka. Czy to prawo obowiązywałoby nas, jeśli związek małżeński będzie zawarty w Polsce?
Prawo obce
11.10.2007 - Olejarz Jarosław

Małżeństwo Mąż - obywatelstwo polskie, żona obywatelstwo polskie i niemieckie (związek małżeński zawarty w Austrii). W terminie późniejszym w Polsce zawarta została rozdzielność majątkowa (aktem notarialnym). Aktualnie oboje małżonkowie mieszkają w UK (legalnie, powyżej 12 miesięcy, czyli mają status tzw. rezydentów). Żona złożyła w UK pozew rozwodowy. Podobno nie istnieje cos takiego jak rozdzielność majątkowa w UK. Jakie przepisy obowiązują przy procedurze rozwodowej? Czy zawarta w Polsce rozdzielność nie dotyczy majątku w innych krajach UE?

Prawo obce
20.09.2007 - Olejarz Jarosław

Matka męża posiadająca podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie i mieszka w Niemczech. Jest chora i przebywa w domu opieki w Niemczech, gdzie mieszka też jej córka. Niemcy chcą, aby rodzina partycypowała w kosztach utrzymania jej w tym ośrodku. Zbierają informację o dochodach rodziny (czyli córki i syna) przez ostatnie 3 lata. Chciałabym wiedzieć czy mogę odmówić przekazania im tych informacji i jakie są właściwie porozumienia między naszymi krajami w takich sytuacjach i jakie obowiązki mamy wobec ich instytucji związanych z opieką socjalną.

Prawo obce
10.09.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Mam dwoje dzieci w wieku 10 i 13 lat. Obecnie mieszkam w Polsce. Ich ojciec 20 lat pracował w Wielkiej Brytanii i tam 3 lata temu zmarł. Dzieci mają obywatelstwo brytyjskie. Od dwóch lat ubiegam się o rentę po zmarłym ojcu dla dzieci w Wielkiej Brytanii, ponieważ tam właśnie odprowadzane były składki (pracował legalnie). Ponieważ byłam już po rozwodzie w chwili jego śmierci, instytucja The Pension Service w Newcastle upun Tyre twierdzi, że nie należy mi się bereavement benefit , ponieważ byliśmy po rozwodzie. Jeśli w takim kraju jak Polska dzieci otrzymują rentę po zmarłych rodzicach, mimo iż byli po rozwodzie, nie chce mi się wierzyć, że w UK jest to przeszkodą. Musi być jakieś świadczenie. Przecież to dzieci dostają nie matka. Wiem, że instytucje zawsze starają się zniechęcić ubiegającego się o świadczenia. Moje pytanie jest takie: jaki rodzaj świadczenia przysługuje w Wielkiej Brytanii dzieciom, po zmarłych rodzicach, jak byli już po rozwodzie. Przecież ojciec płacił podatki. Co z takimi dziećmi, które dostawały alimenty i nagle są pozbawione świadczeń?

Prawo obce
16.07.2009 - Olejarz Jarosław

Moje pytanie dotyczy ustawy o podatku od spadków i darowizny a zwłaszcza zmian w tej ustawie obowiązujących od stycznia 2007. Mam podwójne obywatelstwo, polskie i brytyjskie i od czternastu lat przebywam na terenie UK. Wszystkie moje dochody są na terenie UK. Jestem także posiadaczem nieruchomości na terenie UK. W okresie kiedy jeszcze mieszkałem w Polsce moja matka w drodze darowizny przekazała mi jedną czwarta nieruchomości (wszelkie opłaty zostały uiszczone w terminie). Nigdy nie dokonałem oficjalnego wyrejestrowania się z miejsca stałego pobytu w Polsce. W UK nie ma obowiązku meldunkowego. W tym momencie moja matka planuje przekazać mi w drodze darowizny następną część nieruchomości, mając nadzieje, że nie będę musiał płacić podatku od tej operacji. Mam stale kontakty z Polska, przebywam średnio dwa do trzech miesięcy w Polsce ale wszystkie dochody mam na terenie UK, nie mam także zamiaru kiedykolwiek sprzedać tej nieruchomości, która jest jedyną nieruchomością jakiej jestem współwłaścicielem na terenie Polski. Czy i na jakich warunkach mogę skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizny?

Prawo obce
26.02.2007 - Olejarz Jarosław

Moja siostra wyszła za mąż za obywatela Niemiec, mieszkają oboje w Niemczech, dwa lata temu wzięli ślub, a od kilku miesięcy są w separacji. Mają rocznego syna. Mąż mojej siostry jest właścicielem firmy, która niedawno powstała (w trakcie trwania małżeństwa) i wszystko wskazuje na to, że świadomie chce splajtować, aby majątek przejął ojciec, który jest udziałowcem w/w firmy, (po prostu częściowo sfinansował jej powstanie, na resztę są zaciągnięte kredyty), w tym przypadku separacja działa na niekorzyść mojej siostry, czy oni mogą w trakcie trwania separacji, przekazać sobie tą firmę bez zgody siostry (nie mają oni rozdzielności majątkowej). Jak wygląda podział majątku w podobnym przypadku? Podejrzewam, że szwagier teraz chce się fikcyjnie wszystkiego pozbyć, aby się nie dzielić, a po rozwodzie wszystko wróci do stanu pierwotnego.

1 z 1
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.