Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Alimenty według prawa niemieckiego

Kategoria: Prawo obce
Słowa kluczowe: alimenty, prawo niemieckie

Matka męża posiadająca podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie i mieszka w Niemczech. Jest chora i przebywa w domu opieki w Niemczech, gdzie mieszka też jej córka. Niemcy chcą, aby rodzina partycypowała w kosztach utrzymania jej w tym ośrodku. Zbierają informację o dochodach rodziny (czyli córki i syna) przez ostatnie 3 lata. Chciałabym wiedzieć czy mogę odmówić przekazania im tych informacji i jakie są właściwie porozumienia między naszymi krajami w takich sytuacjach i jakie obowiązki mamy wobec ich instytucji związanych z opieką socjalną.

Wg. prawa niemieckiego, podobnie jak w Polsce, najbliższa rodzina zobowiązana jest do świadczeń alimentacyjnych (rodzice względem dzieci, dzieci względem rodziców, rodzeństwa, wnuki i dziadkowie także znajdują się w kręgu zobowiązanych, a także taki obowiązek spoczywa na osobach z zarejestrowanych związków partnerskich – czego w Polsce nie ma).

Republika Federalna Niemiec ratyfikowała Konwencję Haską o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych tak samo jak Polska. Zgodnie z tym postanowieniem prawo zwyczajowego miejsca zamieszkania strony uprawnionej do alimentów jest decydujące dla celów określenia dowolnego obowiązku alimentacyjnego. Oznacza to, że prawo niemieckie ma zastosowanie, jeżeli strona uprawniona do alimentów zamieszkuje w Niemczech. Niemieckie prawo podobnie jak i polskie przewiduje sądowe orzeczenie stwierdzające obowiązek alimentacyjny, co oznacza, że musi być wydany nakaz alimentacyjny, który stanowi dopiero możliwość wszczęcia przeciwko zobowiązanemu postępowania egzekucyjnego. Aby móc dokonywać egzekucji na terenie Polski nakazu wydanego przez sąd niemiecki, musiałoby zostać przeprowadzone w sądzie Polskim postępowania o uznanie wyroku sadu zagranicznego. Wówczas ten wyrok może być dochodzony na drodze egzekucji sądowej w Polsce. Wymiana informacji pomiędzy urzędami Polskimi a Niemieckimi odbywa się na podstawie odpowiednich umów międzynarodowych, w ramach pomocy prawnej. Państwo samodzielnie mogą takich informacji udzielać podmiotom niemieckim, ale nie znajduję uzasadnienia oraz przepisu prawa, który by Państwa do tego zobowiązywał. Zasadniczo ta niemiecka instytucja we własnym zakresie takie informacje powinna zbierać lub uzyskać odpowiednie orzeczenie sądu.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-09-20
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo obce
Słowa kluczowe: alimenty, prawo niemieckie
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.