Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Świadczenia pośmiertne dla członków rodziny w Wielkiej Brytanii

Kategoria: Prawo obce

Mam dwoje dzieci w wieku 10 i 13 lat. Obecnie mieszkam w Polsce. Ich ojciec 20 lat pracował w Wielkiej Brytanii i tam 3 lata temu zmarł. Dzieci mają obywatelstwo brytyjskie. Od dwóch lat ubiegam się o rentę po zmarłym ojcu dla dzieci w Wielkiej Brytanii, ponieważ tam właśnie odprowadzane były składki (pracował legalnie). Ponieważ byłam już po rozwodzie w chwili jego śmierci, instytucja The Pension Service w Newcastle upun Tyre twierdzi, że nie należy mi się bereavement benefit , ponieważ byliśmy po rozwodzie. Jeśli w takim kraju jak Polska dzieci otrzymują rentę po zmarłych rodzicach, mimo iż byli po rozwodzie, nie chce mi się wierzyć, że w UK jest to przeszkodą. Musi być jakieś świadczenie. Przecież to dzieci dostają nie matka. Wiem, że instytucje zawsze starają się zniechęcić ubiegającego się o świadczenia. Moje pytanie jest takie: jaki rodzaj świadczenia przysługuje w Wielkiej Brytanii dzieciom, po zmarłych rodzicach, jak byli już po rozwodzie. Przecież ojciec płacił podatki. Co z takimi dziećmi, które dostawały alimenty i nagle są pozbawione świadczeń?

W Wielkiej Brytanii są 3 główne świadczenia dla osób, których partner (mąż, żona, tzw. civil partner ) zmarli. Bereavement Payment jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 2000 funtów wypłacanym po śmierci partnera, jednakże jednym z warunków otrzymania go jest pozostawanie w związku małżeńskim/cywilnym w chwili śmierci partnera. Drugim jest Bereavement Allowance wypłacany przez 52 tygodnie po śmierci partnera jednakże warunkiem min. jest pozostawania w związku małżeńskim w chwili śmierci partnera oraz brak dzieci na utrzymaniu. Trzecim świadczeniem jest Widowed Parent Allowance wypłacane co tydzień w wysokości 75.50 funtów plus od 9.65 do 11.35 funtów na każde dziecko poniżej lat 19, jednakże jednym z warunków otrzymywania go jest także pozostawanie w związku małżeńskim/cywilnym w chwili śmierci partnera.Reasumując jako, iż w chwili śmierci Pani byłego męża byliście Państwo po rozwodzie to niestety nie kwalifikuje się Pani na świadczenia przewidziane dla osób owdowiałych. Może natomiast ubiegać się Pani o zwykłe świadczenia na dzieci jak np. Child Benefit. Obowiązek alimentacyjny w Wielkiej Brytanii wygasa z chwilą śmierci osoby zobowiązanej do płacenia. Wszelkimi sprawami alimentacyjnymi na dzieci zajmuje się Child Support Agency i to z nimi trzeba się kontaktować - podajemy adres strony www - http://csa.gov.uk. Podajemy także adres angielskiego odpowiednika ministerstwa pracy i opieki socjalnej, pod którym można uzyskać generalną pomoc - national-helpline@dwp.gsi.gov.uk.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-09-10
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo obce
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.