Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Podział majątku w trakcie rozwodu wg. prawa niemieckiego

Moja siostra wyszła za mąż za obywatela Niemiec, mieszkają oboje w Niemczech, dwa lata temu wzięli ślub, a od kilku miesięcy są w separacji. Mają rocznego syna. Mąż mojej siostry jest właścicielem firmy, która niedawno powstała (w trakcie trwania małżeństwa) i wszystko wskazuje na to, że świadomie chce splajtować, aby majątek przejął ojciec, który jest udziałowcem w/w firmy, (po prostu częściowo sfinansował jej powstanie, na resztę są zaciągnięte kredyty), w tym przypadku separacja działa na niekorzyść mojej siostry, czy oni mogą w trakcie trwania separacji, przekazać sobie tą firmę bez zgody siostry (nie mają oni rozdzielności majątkowej). Jak wygląda podział majątku w podobnym przypadku? Podejrzewam, że szwagier teraz chce się fikcyjnie wszystkiego pozbyć, aby się nie dzielić, a po rozwodzie wszystko wróci do stanu pierwotnego.

Zgodnie z ustawą z dnia 12 listopada 1965 roku prawo prywatne międzynarodowe, jeżeli ustawa przewiduje właściwość prawa ojczystego, obywatel polski podlega prawu polskiemu, chociażby prawo innego państwa uznawało go za obywatela tego państwa. Stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami podlegają ich każdoczesnemu wspólnemu prawu ojczystemu. W braku wspólnego prawa ojczystego małżonków prawem właściwym jest prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a jego małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym Państwie, właściwe jest prawo polskie. Na tej podstawie należy wskazać, że właściwym w sprawie rozwodu Pani siostry oraz dokonania podziału majątku będzie prawo niemieckie.


Jeśli małżonkowie ustanowili ustawową wspólnotę dorobku majątkowego małżonków, wówczas dorobek majątkowy małżonków z okresu małżeństwa należy w przypadku rozwodu podzielić między małżonków (§ 1372 i nast. BGB). Z wyjątkiem sytuacji, gdy podział dorobku majątkowego byłby bardzo niesłuszny. Taka sytuacja może nastąpić w szczególności, jeśli małżonek, którego dorobek majątkowy jest mniejszy, przez dłuższy czas nie wypełniał z własnej winy gospodarczych zobowiązań, które wynikają ze stosunku małżeńskiego (§ 1381 BGB). Zawinienie rozwodu nie ma wpływu na powyższe.
Jeśli małżonkowie zdecydowali o wspólnocie dóbr, wówczas muszą podzielić swój cały majątek (może dotyczyć to także majątku stanowiącego majątek przedsiębiorstwa). Nie przewidziano sankcji w stosunku do małżonka, który ponosi winę za rozwód.
Nie wskazuje Pani jaka jest forma prowadzonej działalności gospodarczej, jaki majątek ma zostać przekazany, jakie są zobowiązania firmy i czy przekazanie majątku firmy jest wynikiem rozliczenia z wierzycielami (ich zaspokojenie), czy też nie. Najkorzystniej byłoby w tej sprawie zwrócić się do adwokata niemieckiego, który będzie Pani siostrze mógł doradzić w sposób profesjonalny, zapoznając się z odpowiednią dokumentacją.

Porady prawne / Pomoc prawna
www.SerwisPrawa.pl  

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-02-26
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo obce
Słowa kluczowe: prawo niemieckie, prawo prywatne międzynarodowe
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.