Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo międzynarodowe prywatne
27.03.2014 - Olejarz Jarosław
W tym roku zawieram związek małżeński z obywatelem innego kraju UE. Ślub odbędzie się w Polsce, jednakże na stale będziemy mieszkać w Holandii. O ile dobrze się orientuje, to prawo holenderskie zakłada wspólnotę dóbr nabytych zarówno przed jak i po ślubie. Odbiega to od regulacji obowiązujących w Polsce, gdzie wspólnota majątkowa dotyczy tylko dóbr nabytych wspólnie. Chciałabym się zatem dowiedzieć, gdzie powinniśmy podpisać intercyzę, w Holandii czy w Polsce? Które prawo, polskie czy holenderskie będzie nas obowiązywało w kwestiach dóbr nabytych przed ślubem, oraz tak zwanego "partneralimentatie", czyli obowiązku (w wypadku rozwodu) płacenia byłemu partnerowi alimentów w wysokości polowy rodzinnego dochodu z czasów małżeństwa? Czy jeżeli podpisze intercyzę w Polsce, to czy będzie ona respektowana w Holandii? Czy w razie rozwodu prawo holenderskie zakłada obowiązek płacenia alimentów dla byłego małżonka. Czy to prawo obowiązywałoby nas, jeśli związek małżeński będzie zawarty w Polsce?
Prawo międzynarodowe prywatne
26.10.2012 - Olejarz Jarosław
W 2010 roku weszłam w związek małżeński z obywatelem Wielkiej Brytanii w urzędzie stanu cywilnego w Anglii. Akt ślubu został uznany w Polskim USC. W zeszłym roku rozwiodłam się w Polsce i chciałabym dowiedzieć się co należy zrobić, aby wyrok rozwodowy został uznany również w Anglii?
Prawo międzynarodowe prywatne
18.02.2010 - Olejarz Jarosław

Od 2004 roku jestem żonaty i do tego czasu mieszkamy w Anglii. Trzy miesiące temu moja żona wyprowadziła się z naszego wspólnego domu twierdząc, że chce rozwodu i podziału majątku, Posiadamy w Polsce dom w stanie surowym, zamkniętym z działką o powierzchni 1.700m2. Mamy również wspólne małoletnie dziecko. Małżonka twierdzi, że podział majątku będzie na nas dwoje i dziecko, a rozwód możemy wziąć tylko w Polsce. Czy nie ma możliwości wzięcia rozwodu w Anglii skoro ona tego chcę?

Prawo międzynarodowe prywatne
06.04.2008 - Olejarz Jarosław

Mam polskie obywatelstwo ale przebywam obecnie na stałe za granicą. Tu urodziłam dziecko, lecz ono również ma obywatelstwo polskie (ojciec dziecka jest także polakiem). Czy jeżeli chciałabym ustalić ojcostwo, musze wnieść sprawę do polskiego sądu czy mogę to zrobić tu w Irlandii?

Prawo międzynarodowe prywatne
25.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Interesuje mnie podział majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Dotyczy to małżeństwa w Danii. Jestem obywatelką Polski, mam jednak pobyt stały bez obywatelstwa duńskiego. Mąż mój jest obywatelem Anglii z pobytem stałym w Danii, ale tak jak ja bez obywatelstwa duńskiego. Mąż ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Ja z mężem oczekujemy naszego dziecka. Mąż płaci alimenty na chłopca, nie ma prawa rodzicielskiego, prawo to ma była żona. Chłopiec odwiedza nas każdego weekendu. Mieszkamy w domu, który jest własnością mojego męża. Dom jest na kredyt, który jest wciąż spłacany. Ja dokładam swoją część do rachunków.

Prawo międzynarodowe prywatne
05.10.2006 - Olejarz Jarosław

Dwa lata temu moja siostra wyszła za obywatela Niemiec, rok temu urodził im się syn. Czy może się domagać alimentów na siebie i dziecko (w jakiej kwocie)? Jej mąż trzy miesiące temu wyprowadził się z domu, czy od tej pory liczy się separacja, czy siostra musi wyrazić zgodę na separację, czy może ona trwać bez jej zgody? Czy w czasie separacji musi łożyć na utrzymanie żony i dziecka? Czy siostra musi mieć jego zgodę na wyjazd z Niemiec z dzieckiem. Siostra nie ma rozdzielności majątkowej. Czy korzystniej będzie przeprowadzić rozwód w Polsce czy też w Niemczech? Rozpad małżeństwa nastąpił z jego winy

1 z 1
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.