Jesteś tutaj:
Porady prawne
Praca
25.11.2012 - Olejarz Jarosław

Pytanie o zgodność umowy cywilnoprawnej, pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, z obowiązującym prawodawstwem dot. używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Pracodawca proponuje ryczałt zwany dodatkiem i zakłada w umowie że ryczałt pokrywa koszty jazd lokalnych i podróży służbowych. Dodatkowo zakłada ze ten dodatek zwiększa wynagrodzenie i w ten sposób pracownik ponosi większy koszt podatku dochodowego i ZUS.

Praca
26.06.2010 - Olejarz Jarosław

Zamierzam rozwiązać umowę o prace z obecnym pracodawcą. Czy pracodawca może obciążyć mnie kosztami kursów i szkoleń na podstawie zawartej umowy? Pracuję w tej firmie od kilku lat. W połowie roku 2008 zostałem skierowany przez firmę na szkolenie. Dostałem do podpisania dokumenty w postaci umowy oraz weksla. Nie podpisałem jednak prośby o skierowanie na kurs oraz deklaracji wekslowej. Obecnie pracodawca w związku z moim zwolnieniem chce abym zwrócił pełny koszt szkolenia oraz transportu. Czy mogą mnie obciążyć tymi kwotami?

Praca
18.06.2010 - Olejarz Jarosław

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowniczym został oddelegowany do świadczenia innej pracy (pracy fizycznej). Pracownik nie przyjął oświadczeniu o skierowaniu do innej pracy zgodnie z art. 42 k.p. i świadczy dalej poprzednią pracę oraz pobiera poprzednie wynagrodzenie. Wystąpił także do Sądu o przywrócenie do pracy. Przedstawiono Sadowi listę obecności i dowody pobierania zaliczek na wypłatę. Sąd pozwu nie oddalił i proces się toczy. Jak się bronić przed takim działaniem? Czy w związku z powyższym mogę oświadczyć powodowi, że straciłem do niego zaufanie i odsunąć od pisania faktur, gdyż nie mam nad tym kontroli, a przed organami skarbowymi odpowiadam.

Praca
16.06.2010 - Olejarz Jarosław

W dniu dzisiejszym pracownik złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za jednomiesięcznym wypowiedzeniem. Jest zatrudniony na czas nieokreślony od sześciu lat. Okres wypowiedzenia powinien wynosić 3 miesiące. Czy powinnam przychylić się do tak sformułowanego wniosku i rozwiązać umowę 30 czerwca. Jak powinnam odpowiedzieć pracownikowi?

Praca
14.06.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem zawodowym kierowcą i prowadzę ciągnik siodłowy z naczepą. Ostatnio miałem wypadek tym samochodem stwierdzono, że z mojej winy. W trakcie wypadku część towaru jaką przewoziłem uległa uszkodzeniu na kwotę ok. 5 tys. zł netto. Samochód był ubezpieczony, mimo to pracodawca chce obciążyć mnie kwotą za szkody. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i przepracowałem już 3 lata u tego pracodawcy. W umowie jest tylko zapis aby dbać o mienie pracodawcy, ale nie ma żadnego zapisu co do odpowiedzialności materialnej. Czy pracodawca ma prawo obciążyć mnie wartością uszkodzonego towaru? Z tego co wiem to towar był ubezpieczony tylko na takiej zasadzie, że mój pracodawca odpowiada za szkody do 5 tys. zł a resztę pokrywa ubezpieczyciel.

Praca
13.06.2010 - Olejarz Jarosław

Jestem pomawiany i szkalowany w pracy, osoba ta wyrabia mi bardzo złą opinię. Straszy zwolnieniem z pracy zarówno mnie jak i innych. Wspólnie z dyrektorem umieścili mnie na liście osób do zwolnienia. Pracuję w zakładzie od prawie trzydziestu lat. Mam ukończone studia kierunkowe. Od dwóch lat po zmianie dyrektora w wyniku pomówień zostałem pod presją przeniesiony na niższe stanowisko. W ciągu ostatniego okresu byłem nagradzany dodatkową premią, jednak pod wpływem związkowca dyrektor chce mnie zwolnić.

Praca
04.06.2010 - Olejarz Jarosław

Od połowy 2009 roku jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Jednak okazało się, że zajmuję etat pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, która deklaruje chęć powrotu do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko. Na jakiej podstawie pracodawca może mnie zwolnić i jaki musiałby podać powód zwolnienia?

Praca
12.05.2010 - Olejarz Jarosław
Czy przysługuje mi nagroda jubileuszowa z dwóch zakładów pracy? Pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy w jednostce budżetowej gdzie w maju otrzymałam nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. Pracuję też w wymiarze 1/2 etatu w innej jednostce budżetowej. W tej drugiej właśnie jednostce budżetowej odmówiono mi wypłaty nagrody jubileuszowej za 30 lat -podając powód że mam równolegle okresy zatrudnienia. Ja uważam, że mam zakończone okresy świadectwem pracy.
Praca
24.04.2010 - Olejarz Jarosław
Jak pracownik, który zmienił adres zamieszkania, powinien poinformować pracodawcę? Czy jest wymagana forma pisemna, czy może wystarczy pokazanie dowodu zameldowania pod nowym adresem, a może tylko ustna informacja? Czy regulują to jakieś przepisy?
Praca
21.04.2010 - Olejarz Jarosław

W 2009 roku podjęłam studia podyplomowe, za które zapłacił zakład pracy. W związku ze studiami nie została podpisana żadna umowa lojalnościowa między mną a pracodawcą. W tym roku złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracodawca żąda ode mnie zwrotu kosztów studiów, powołując się na Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 roku. Czy pomimo, że nie miałam umowy z pracodawcą, ma on podstawę prawną do żądania zwrotu kosztów?

  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 21  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.