Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Samoocena pracownika opery

Bardzo proszę o poradę odnośnie oceny pracownika a właściwie samooceny. Pracuję w operze jako tancerz i w tym sezonie dyrekcja oprócz oceny sezonowej chce wprowadzić samoocenę. Czy jest to zgodne z prawem? W jednym z punktów ujęto ocenę sylwetki tancerza wg. kanonu estetyki baletowej. Nie bardzo wiadomo jaki jest kanon estetyki baletowej gdyż tancerze są różni, myślę tu o wzroście i muskulaturze. Nigdzie nie ma precyzyjnie ujętych norm , do których można by się odnieść.

Do pracy w operze znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia 25 października 1991r., o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ( Dz. U. 1991 Nr 114 poz. 493 ). Zgodnie z postanowieniami art. 26a  tejże ustawy do pracowników  instytucji kultury stasuje się przepisy Kodeksu pracy z zastrzeżeniami dotyczącymi m.in. czasu pracy, okresu rozliczeniowe, urlopu, czasu pracy. W efekcie obowiązek pracodawcy dokonywania obiektywnej oceny pracowników wiąże się z podstawowymi zasadami prawa pracy a to zasadą: poszanowania dóbr osobistych pracownika ( art. 111 k.p. ), równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu ( podstawa prawna art. 112 k.p. ),  zakazu dyskryminacji (podstawa prawna art. 113 k.p. ) zasadą równego traktowania w zatrudnieniu (podstawa prawna rozdział IIa K.p. art. 183a  k.p. do art. 183e k.p. ).W związku z powyższym jest dopuszczalnym dokonywanie ocen pracowników lecz z poszanowaniem w/w zasad, których przejawem jest brak kryteriów ocen z uwagi na przykładowo: płeć, wyznanie, narodowość, orientacja seksualna etc.  

 

 

W wymiarze praktycznym nie jest dopuszczalne dokonywanie oceny pracownika w oparciu o arkusz w którym umieszczone są zapytania o to jakiej narodowości jest pracownik, jakiego wyznania jest, czy jest gejem etc. Dopóki takiego rodzaju kryteria nie znajdują się w arkuszu ocen dopóty pracodawca nie narusza postanowień w/w przepisów prawa pracy. Oczywiście kryterium sylwetki wg kanonu estety i baletowej jest nieostre aczkolwiek nawet dla laika jakim niewątpliwie jestem, istnieją pewne cechy budowy które powinien spełniać osobnik tańczący w balecie.  Przecież do kanonu estetyki baletowej nie należy posiadanie budowy jak przykładowo w przypadku sportu walki sumo.  Dlatego też uznać należy dokonywanie samooceny przez pracownika za zgodne z prawem pracy i dopuszczalne w oparciu o podane przez Pana kryterium, aczkolwiek zasady estetyki baletowej – jak Pan słusznie zauważył – mogą w wymiarze praktycznym nastręczać wiele trudności.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-04-14
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: praca, ocena pracownika, samoocena, balet, opera, zatrudnienie, zasady etyki
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.