Jesteś tutaj:
Porady prawne
Majątek i pieniądze
07.05.2008 - Olejarz Jarosław

Właśnie wykupiłem mieszkanie od gminy z 80% bonifikatą. Chciałbym zgodnie z prawem całość środków przeznaczyć na zakup nowego, większego mieszkania z rynku pierwotnego. Ponieważ mieszkanie będzie oddane dopiero we wrześniu 2009 roku, a więc podpisanie aktu notarialnego z przeniesieniem własności odbędzie się gdzieś pod koniec 2009 roku. Ponieważ środki ze sprzedaży mieszkania wykupionego musze przeznaczyć w ciągu 12 miesięcy od podpisania aktu sprzedaży, wynika więc z tego, iż mieszkanie mogę tak naprawdę sprzedać dopiero po grudniu 2008. Problem polega na tym, że płatności dla developera są płacone zgodnie z postępem prac, a więc muszę zaciągnąć kredyt, a później jego część spłaciłbym ze środków ze sprzedaży mieszkania. Z informacji jaką przeczytałem w serwisie spłata kredytu może zostać potraktowana jako złamanie warunków udzielenia bonifikaty. Będę z żona i dzieckiem mieszkał w tym nowym mieszkaniu, w związku z tym nie kupuje go w celach inwestycyjnych. Nie rozumiem do końca, jak mam udokumentować gminie, że środki przeznaczyłem na zakup nowego mieszkania i że zrobiłem to w ciągu 12 miesięcy. Podczas podpisywania aktu przy wykupie notariusz powiedział mi, że formą przeniesienia własności jest tylko i wyłącznie akt notarialny i data podpisania aktu sprzedaży mieszkania wykupionego i podpisania aktu zakupu nowego nie może przekroczyć 12 miesięcy. Nie do końca rozumiem więc jaki ma związek to, czy biorę połowę kredytu i połowę dokładam ze sprzedaży lokalu, czy biorę kredyt na całość i później spłacam połowę?

Majątek i pieniądze
12.02.2008 - Olejarz Jarosław

Po jakim okresie ustaje prawo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do egzekucji zaległych nieopłaconych świadczeń?

Majątek i pieniądze
25.01.2008 - Olejarz Jarosław
W kwietniu b. roku pomiędzy Spółką  (sprzedawca) a instytucją publiczną (kupujący) została zawarta umowa sprzedaży mebli. Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedawca dostarczył meble w lipcu 2007 roku. Kupujący zapłacić miał za dostarczone meble w terminie dwóch tygodni od momentu dostawy. W ustalonym terminie instytucja nie wywiązała się z zobowiązaniami wynikającego z umowy sprzedaży, motywując to tym, że nie dostała dotacji z budżetu państwa zgodnie z planem finansowym. Umowa sprzedaży także przewidywała odsetki umowne w wysokości 10% rocznie, jeżeli kupujący nie zapłaci w terminie. Sprzedawca w październiku b. roku zawiadomił rzecznika dyscypliny finansów publicznych o zadłużeniu i odsetkach umownych 75tys. zł. z prośbą o ukaranie instytucji za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proszę o zbadanie stanu prawnego w tej sprawie.
Majątek i pieniądze
25.01.2008 - Olejarz Jarosław
Jestem emerytem i pracuję, ponieważ spędza mi sen z oczu fakt, że mogę przekroczyć dopuszczalną kwotę zarobkowania i zostanie mi zabrana emerytura. Bardzo proszę o dokładne wyjaśnienia mojej sytuacji.  Czy do dochodu wlicza się zawsze odprawę emerytalną, nagrody jubileuszowe?  Jakie są konsekwencje gdy np. przekroczy się dopuszczalną kwotę o 100 zł. lub więcej?  Co to znaczy że zostanie zabrana emerytura? Czy składki zdrowotne i na ubezpieczenie emerytalno rentowe też się wlicza?
Majątek i pieniądze
18.06.2007 - Olejarz Jarosław

Moja matka rozpoczęła prace mając 18 lat w 1971 roku, w zakładzie produkującym rozpuszczalniki i lakiery na stanowisku zestawiacz mieszanki i roztworów. W tej firmie przepracowała 17 lat w warunkach szkodliwych dla zdrowia. W 1988 roku po odejściu z w/w zakładu przejęła się do pracy w zakładzie produkującym lustra do samochodów. Pracowała tam na stanowisku gdzie również były warunki szkodliwe dla zdrowia. Pracowała tam 13 lat do grudnia 2001 roku. A więc pracowała w sumie 30 lat w warunkach szkodliwych. Od grudnia 2001 roku otrzymuje zasiłek przedemerytalny, teraz ma 54 lata i otrzymuje cały czas ten sam zasiłek przedemerytalny. Z tego, co się dowiadywała, to powinna pracować krócej o 5 lat, z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych. Może powinna już otrzymywać swoją emeryturę?

Majątek i pieniądze
13.03.2007 - Olejarz Jarosław

Mam zadłużenie ok. 5 tys. zł wobec dawnego funduszu alimentacyjnego. Pracuje i płacę obecnie od roku regularnie pełną kwotę alimentów. Jestem obecnie w wolnym związku z kobietą, ma ona zakład fotograficzny. Zamierzamy rozwinąć działalność i otworzyć dodatkowo sklep z odzieżą. Całe zaplecze finansowe jest jej. Ze względu ze we wrześniu kończy się jej okres niskiego ZUS-u chciałaby mnie uczynić właścicielem tego interesu. Czy podjęcie takiego rozwiązania, aby móc jakoś żyć jest możliwe? Czy nie przyczepi się ZUS do tego, iż jest zadłużenie i mam własną działalność gospodarczą? Czy zaraz nie zjawi się komornik i zajmie Jej towaru albo wyposażenia?

Majątek i pieniądze
11.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Czy pracodawca zgodnie z prawem brytyjskim ma obowiązek doręczyć mi umowę o pracę?
Majątek i pieniądze
07.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Jak wygląda sprawa odpłatności za leczenie?
Majątek i pieniądze
07.03.2007 - Olejarz Jarosław

W latach 1998-2001 korzystałem z ulgi budowlanej na zakup mieszkania od developera, który zbankrutował. W ubiegłym roku otrzymałem od syndyka zwrot 70% wpłaty, 98% tej kwoty przeznaczyłem na zakup działki budowlanej. Czy muszę zwrócić Urzędowi Skarbowemu odliczoną ulgę i jeśli tak w jakiej wysokości?

Majątek i pieniądze
05.03.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej

Jestem Polakiem, mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie planuję krótki pobyt w Polsce. Jakich dokumentów potrzebuję, żeby otrzymać opiekę zdrowotną w Polsce (włącznie z leczeniem szpitalnym)?

  1 2 3 4 5 z 5  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.