Jesteś tutaj:
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Czynności agencyjne w razie skazania za popełnienie przestępstwa

Zostałem skazany za przestępstwo z art. 229 k.k. na karę grzywny. Czy w związku z tym skazaniem mogę wykonywać czynności agenta ubezpieczeniowego, czy taka kara stanowi obligatoryjną utratę uprawnień do wykonywania czynności agencyjnych?

W mojej ocenie nadal posiada Pan uprawnienia do wykonywania czynności agenta ubezpieczeniowego. Uprawnienia takie utraci Pan po skreśleniu z listy agentów ubezpieczeniowych zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym, co może nastąpić np. z uwagi na brak spełniania wymaganych wymogów ustawowych. Podstaw wykreślenia z rejestru może być kilka, m. in. zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy czynności agencyjne mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę fizyczną, która nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo:

a) przeciwko życiu i zdrowiu,

b) przeciwko wymiarowi sprawiedliwości,

c) przeciwko ochronie informacji,

d) przeciwko wiarygodności dokumentów,

e) przeciwko mieniu,

f) przeciwko obrotowi gospodarczemu,

g) przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,

h) skarbowe.

 

 

W tym katalogu przestępstwo z art. 229 kodeksu karnego nie zostało wymienione. Przestępstwo to jest przestępstwem przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, a tym samym skazanie za popełnienie umyślnie przestępstwa przekupstwa określonego w art. 229 k.k. nie stanowi samodzielnej przesłanki do wykreślenia z rejestru agentów ubezpieczeniowych. Podstawę taka zawsze może jednak stanowić brak rękojmi należytego wykonywania czynności agencyjnych, gdyż w tym wypadku nie są wskazane precyzyjne okoliczności jakie wiążą się z taka rękojmią, a towarzystwo ubezpieczeniowe może uznać, że skazanie za inne przestępstwo umyślne niż wymienione w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym stanowi w jego ocenie utratę takiej rękojmi.

 

Jarosław Olejarz

Radca prawny

 

Podstawa prawna:

[art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym]

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-07-04
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo cywilne, Prawo finansowe, Majątek i pieniądze
Słowa kluczowe: agent, przestępstwo, pośrednictwo ubezpieczeniowe, czynności agencyjne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.