Jesteś tutaj:
Porady prawne
inne
28.01.2014 - Olejarz Jarosław
Chciałbym wynająć mieszkanie, którego jestem właścicielem, na umowę najmu okazjonalnego. Mój potencjalny najemca wskazał mi osobę do której, w przypadku niewywiązywania się z umowy, będzie możliwość przeprowadzenia eksmisji. Osoba ta również wyraziła zgodę na dokonanie do niej eksmisji. Osoba ta, wynajmuje mieszkanie od spółdzielni lub gminy na czas nieokreślony. Czy do osoby, która tylko wynajmuje mieszkanie, może złożyć oświadczenie o eksmitowaniu do niego niewywiązującego się z umowy najemcy?
inne
15.09.2013 - Olejarz Jarosław
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, którą wykonuje na rzecz osób fizycznych z całego świata. Cała działalność ma charakter wyłącznie elektroniczny, nie mam bezpośredniego kontaktu z klientami, nie wydaję żadnego towaru i nie przyjmuję pieniędzy w gotówce. Nie jestem płatnikiem podatku VAT. Rozliczenia dokonywane są w walutach za pośrednictwem systemu PayPal. Niedawno przekroczyłem limit sprzedaży 20.000 PLN, w związku z czym mam dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej. Czy istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej wynikająca stąd, że wszystkie transakcje przebiegają bezgotówkowo?
inne
18.11.2012 - Olejarz Jarosław
Kilka dni temu otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej o niezwłoczne wyjaśnienie przyczyny powstania szkody, która powstała w wigilię 2009 roku. Nie byliśmy w domu w tym okresie, gdyż wyjechaliśmy na wigilię do rodziny. Do swojego pisma firma ta przesłała druk potwierdzenia wystąpienia szkody i jej przyczyn. Jaką mam wysłać odpowiedź do tej firmy skoro nic o szkodzie nie wiem? Szczególnie zależy mi na fakcie, żebym w przyszłości nie miał problemów z jakimś wpisem do rejestru dłużników, czy też komornikiem.
inne
18.11.2012 - Olejarz Jarosław
Moja mama w 1988 roku postanowieniem sądu nabyła 18/36 czyli połowę gospodarstwa rolnego po swoim drugim mężu. Pozostałą połowę nabyło czterech innych spadkobierców. Wszyscy już nie żyją, a więc prawa spadkowe przechodzą na ich zstępnych czyli ok. 15 osób. Sądzenie się z wszystkimi i ich szukanie po całym kraju jest niemożliwe. Tą drogę zatem porzuciliśmy, czekając na zasiedzenie. Niestety mama w lipcu br. zmarła. Jeśli spadek po Mamie w całości nabyłem ja, w tym też prawa do połowy gospodarstwa, to mogę skorzystać z sumowania zasiedzenia mojej mamy, od śmierci w 1986 ojczyma i moje dalsze 4 lata posiadania i wnieść sprawę do sądu za cztery lata o zasiedzenie? Jeśli tak, to czy muszę zamieszkać teraz w spadkowym gospodarstwie na stałym meldunku czy wystarczy opłacać należne podatki? Nadmieniam, że przez 26 lat od śmierci ojczyma żaden z innych spadkobierców nie interesował się losem gospodarstwa i nikt nie płacił podatków. Mieszkała tam tylko moja mama i przez 26 lat wszystko opłacała oraz przy mojej doraźnej pomocy utrzymywała i remontowała.
inne
21.08.2012 - Olejarz Jarosław
W wyroku sądu mam określony przedział czasowy, dwa, ostatnie, pełne tygodnie sierpnia. Jaki to czas w odniesieniu do sierpnia 2012 roku? Od 13 sierpnia do 26 sierpnia b. roku czy od 17 sierpnia do 31 sierpnia b. roku? Na jakiej podstawie można uzasadnić wybór jednego z przedziałów czasowych?
inne
04.08.2012 - Olejarz Jarosław
Ubezpieczyłam samochód w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podczas rozmowy z konsultantem zostałam poinformowana, że firma może sprawdzić czy informacje o bezszkodowej jeździe jakie podaje, są zgodne z prawdą. Nie przyznałam się do tego, że miałam stłuczkę. Po jakimś czasie przyszła mi rekalkulacja składki ponad trzykrotnie wyższej. Nie byłam poinformowana o konsekwencjach związanych z przeliczeniem składki. Odwoływałam się z tej spawie do rzecznika ubezpieczonych. Dostałam informację że zakład nie może ponownie kalkulować składki po zawarciu umowy. Takie też pismo rzecznik wysłał w moim imieniu do ubezpieczyciela, który nadal obstaje przy swoim. Dzwoniłam do ubezpieczyciela w celu zerwania umowy, gdyż składka przekracza wartość samochodu ale spotkałam się z odmową. Dostałam teraz pismo od ubezpieczyciela drogą listową o podjętych procedurach windykacyjnych. Co powinnam zrobić?
inne
16.07.2012 - Olejarz Jarosław
Ktoś wziął na moje zagubione dokumenty kredyt ratalny. Po jakimś czasie zawitał u mnie komornik, dostałem wezwanie na policję, gdzie złożyłem zeznania oraz podpis do weryfikacji. Następnie dostałem postanowienie od prokuratury, że zostaję uznany za osobę niewinną, to nie ja zaciągnąłem kredyt. Na postanowieniu była adnotacja informująca, że takie pismo otrzymuje bank oraz sklep, gdzie był zaciągnięty kredyt. Prawdziwe problemy zaczęły się kiedy po dwóch miesiącach, od otrzymania tego pisma zacząłem się starać o kredyt hipoteczny. Okazało się, że pomimo otrzymania pisma bank dalej przetwarza moje dane w BIK-u a sklep w KRD. Ponieważ bank i sklep po otrzymaniu decyzji z prokuratury dalej przetwarzali moje dane osobowe, już nielegalnie, czy mogę dochodzić zadośćuczynienia?
inne
09.06.2012 - Olejarz Jarosław
Co zrobić gdy przysłali nam polisę do zapłaty bez naszej zgody? Dzwoniąc do TU odpowiadają, że polisa jest wystawiona i musimy zapłacić, a teraz przysłał sąd nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Ja nic nie podpisywałem, ani z nikim nie rozmawiałem o tej polisie, to na jakiej podstawie mam zapłacić? Polisę OC mam wykupioną od kilku lat w innym TU. Jakie są przepisy żeby mądrze napisać sprzeciw?
inne
01.06.2012 - Olejarz Jarosław
Przedwczoraj otrzymałam telefon z pewnej firmy, w której przeprowadzono sprytną mistyfikację. Poinformowano mnie o tym, że jakaś firma konkurencyjna w moim mieście chce wykupić pięć domen internetowych z moją nazwą. Ma to zdyskredytować pozycję mojej domeny, utrudnić pozycjonowanie i przejąć moich klientów. Byłam na tyle zaskoczona sytuacją, że w przeprowadzonej rozmowie zgodziłam się wykupić kilka domen. Umowa jak się okazało w następnym mailu jest na dwa lata i trzeba ją wypowiedzieć co najmniej pół roku wcześniej. Czy mam jakąś możliwość wycofania się z takiej umowy. Oczywiście nikt nie chciał kupić moich domen, a cała sprawa okazała się sprytnym naciągnięciem nie na spore koszty. Wierzytelność została już ponoć sprzedana do innego podmiotu. Co mam zrobić w tej sprawie?
inne
21.05.2012 - Olejarz Jarosław
Jestem zameldowany w Jeleniej Górze. Chciałbym się zameldować we Wrocławiu. Czy muszę najpierw się wymeldować i dopiero złożyć dokumenty we Wrocławiu czy od razu pójść do Urzędu Miasta Wrocław i załatwić sprawę?
1 2 z 2  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.