Jesteś tutaj:
Porady prawne
Prawo rodzinne i opiekuńcze
16.09.2013 - Olejarz Jarosław
Po zawarciu małżeństwa moja żona podpisała deklarację przystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia przydzieliła żonie mieszkanie na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Spółdzielnia wyraziła zgodę później na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo. W trakcie rozwodu sąd stwierdził, że mieszkanie jest własnością wspólną nabytą w trakcie trwania małżeństwa. W chwili obecnej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż przez byłą małżonkę, która twierdzi że jest to jej mieszkanie, ponieważ dostała je od swojej matki. Czy faktycznie mieszkanie jest własnością byłej żony, czy też mogę wystąpić o jego podział?
Prawo podatkowe
15.09.2013 - Olejarz Jarosław
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, którą wykonuje na rzecz osób fizycznych z całego świata. Cała działalność ma charakter wyłącznie elektroniczny, nie mam bezpośredniego kontaktu z klientami, nie wydaję żadnego towaru i nie przyjmuję pieniędzy w gotówce. Nie jestem płatnikiem podatku VAT. Rozliczenia dokonywane są w walutach za pośrednictwem systemu PayPal. Niedawno przekroczyłem limit sprzedaży 20.000 PLN, w związku z czym mam dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej. Czy istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej wynikająca stąd, że wszystkie transakcje przebiegają bezgotówkowo?
Prawo cywilne
12.09.2013 - Olejarz Jarosław
Czy można zawrzeć umowę zlecenie lub o dzieło przez Internet? Bez dokonania podpisu? Pracodawca mieszka na drugim krańcu kraju, droga jest znaczna a zlecenie małe.
Prawo cywilne
01.09.2013 - Olejarz Jarosław
Dostałem pozew z sądu obejmujący zapłatę kary za jazdę bez biletu. Kara była nałożona na mnie ponad 2 lata temu, czy muszę zapłacić tą karę wraz z kosztami sądowymi, czy nie przedawniła się ta kara? Ile wynosi okres przedawnienia? Czy po przedawnieniu mogą mnie dalej windykować?
Prawo pracy
23.08.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem nauczycielem z wieloletnim stażem pracy. W 1975 roku otrzymałam zezwolenie Kuratorium Oświaty na udzielenie mi urlopu bezpłatnego na kontynuowanie studiów. Powiedziano mi, że okres udzielonego urlopu bezpłatnego będzie zaliczony do wysługi lat, jeżeli w tym okresie będę prowadziła zajęcia dydaktyczne w szkole w wymiarze co najmniej 4 godzin tygodniowo. Zajęć dydaktycznych nie prowadziłam, gdyż utrudniały mi to zajęcia na uczelni. Kadrowa w mojej placówce nie zaliczyła mi z tego powodu urlopu bezpłatnego do stażu pracy. Czy jest to prawidłowe postępowanie?
Prawo administracyjne
15.08.2013 - Olejarz Jarosław
Mam w mieszkaniu zameldowaną osobę, która 15 lat temu wyjechała za granicę. Czy i jak mogę tą osobę wymeldować?
Prawo rodzinne i opiekuńcze
18.04.2013 - Olejarz Jarosław
Jestem w trakcie rozwodu. Chciałabym nabyć nieruchomość, mamy wspólny majątek, ale mąż nie chce nim się ze mną podzielić. Ja chciałam złożyć wniosek o rozdzielność majątkową przed zakupem nieruchomości, ale nie wiem jak mam to zrobić? Czy mój mąż będzie miał prawa do tej nieruchomości jak już będę miała tą rozdzielność majątkową?
Prawo administracyjne
15.08.2013 - Olejarz Jarosław
Czy w przypadku postępowania rozgraniczeniowego, prowadzonego na drodze administracyjnej mam prawo nie zgodzić się na prowadzenie go przez geodetę, który wcześniej reprezentował stronę przeciwną, powołując się na konflikt interesów?
Prawo cywilne
17.04.2013 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Jestem właścicielką mieszkania, do którego jest przynależny taras o powierzchni ok. 30 m2. Pod tarasem znajduje się pomieszczenie PEC, które jest zalewane podczas opadów deszczu. Taras jest wyłożony płytkami, a także są ustawione donice z kwiatami. Spółdzielnia wystąpiła z pismem o udostępnienie tarasu do wykonania remonty polegającego na skuciu części płytek, wybraniu betonu, wykonania izolacji. Po wykonaniu remontu spółdzielnia wykona wylewkę oraz położy płytki na remontowanej części tarasu. Taka sytuacja mi nie odpowiada, ponieważ takich samych płytek się nie dokupi. W takiej sytuacji to ja muszę zmienić płytki na całości (spółdzielnia o tym nie chce słyszeć). Kto powinien pokryć te koszty, czy ja mogę się nie zgodzić na takie rozwiązanie - pokrycie tylko kosztów zbitych płytek przez spółdzielnie.
Prawo cywilne
08.04.2013 - Olejarz Jarosław
Mój dziadek przed śmiercią chce przekazać mi mieszkanie w formie darowizny. Dziadek ma jednak dwójkę synów. Dziadek nie chcę abym musiał płacić im zachowek, tylko żebym mógł, nie pokrywając żadnych kosztów z tytułu zachowku zostać właścicielem mieszkania. W skrócie mieszkanie chce mi przekazać, bez żadnych późniejszych roszczeń do zachowku. W jaki sposób przeprowadzić czynności darowizny, żeby prawo do zachowku zostało wyłączone?
  13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 z 254  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.