Jesteś tutaj:
Porady prawne
Opieka społeczna
17.11.2013 - Olejarz Jarosław
Orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS przyznano mi rentę (całkowita niezdolność do pracy). Decyzją odmówiono prawa do renty z powodu braku stażu pracy. Mam 26 lat i 6 miesięcy oraz 24 lata i 4 miesiące okresu składkowego, nie spełniam także wymaganego 5-letniego okresu składkowego w ostatnim 10-leciu. Na jakiej podstawie mogę napisać odwołanie? Mam obecnie 59 lat.
Prawo cywilne
13.11.2013 - Olejarz Jarosław
W 1991 roku otrzymałem od rodziców darowiznę w postaci domu o wartości na dzień dzisiejszy ok. 800.000 zł. Siostra wraz z mężem otrzymała mniej więcej w tym samym czasie od rodziców mieszkanie w darowiźnie o wartości na dzień dzisiejszy ok. 200.000 zł. Mój ojciec zmarł w 2006 roku, a matka w tym roku. Obecnie siostra wniosła do sądu wniosek o ustalenie masy spadkowej i chcę wystąpić o wypłaceniem jej zachowku. Czy taki zachowek jej się? Dodam, że praktycznie w 90% dom został wybudowany za moje pieniądze. Siostra natomiast przez kilka lat była wspomagana finansowo przez rodziców (m. in. spłacali jej długi). Żadnego dokumentu w tej materii nie posiadam, ale mam na to wielu świadków.
Prawo cywilne
12.11.2013 - Olejarz Jarosław
Moja mama zmarła w marcu 2013 roku, a przed śmiercią przed ok. 10 lat przekazała majątek bratu w akcie darowizny. Nie zostałam wydziedziczona, jestem osoba z kręgu spadkobierców. Oprócz daty dokonania notarialnie aktu darowizny chce poznać też treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?
Prawo cywilne
07.11.2013 - Olejarz Jarosław
Po wielu latach procesowania się uzyskałam wreszcie prawomocne postanowienie ze jestem jedyną spadkobierczynią. Masa spadkowa to nieruchomość oraz środki pieniężne, które w międzyczasie znalazły się w posiadaniu innej osoby. W testamencie jest też o nich mowa. Aktualnie wysłałam dwa wezwania do posiadaczki tych środków o ich zwrot. Nie otrzymałam jednak żadnej odpowiedzi. Co w tej sytuacji należy zrobić.
Prawo cywilne
06.11.2013 - Olejarz Jarosław
Zdecydowałem się na umieszczenie danych mojej firmy na internetowej platformie reklamowej. Usługa miało być bezpłatna. Po dwóch latach przysłano mi fakturę do zapłacenia Mimo próśb nie wyjaśniono dla czego, stąd nie zapłaciłem. Obecnie firma windykacyjna próbuje mnie do tego zmusić. Czy mam zapłacić?
Prawo administracyjne
04.11.2013 - Olejarz Jarosław
Mam pytanie, czy w przypadku, gdy osoba przebywająca w szpitalu psychiatrycznym, która jest całkowicie ubezwłasnowolniona ma zostać przeniesiona do domu opieki społecznej, to czy jeżeli następuje to w wyniku orzeczenia sądu to osoba ta może zostać wypisana do domu, czy na czas oczekiwania na miejsce w domu pomocy społecznej będzie nadal przebywać w szpitalu? Kto szuka takiego miejsca w domu opieki społecznej?
Prawo pracy
04.11.2013 - Olejarz Jarosław
Chciałabym się dowiedzieć jak prawidłowo uzasadnić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartą na czas nieokreślony (jak powinien brzmieć zapis na rozwiązaniu umowy)? Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym przez 2 lata, teraz chce wrócić do pracy, ale nie mamy dla niego pracy. Wszystkie zadania, które wykonywał zostały podzielone między innych pracowników, etaty są obsadzone, pracownikowi nie mamy możliwości zaproponować innego stanowiska, które odpowiadałoby jego kwalifikacją. Czy pracownikowi należy się odprawa?
Prawo cywilne
21.10.2013 - Olejarz Jarosław
Mam umowę najmu mieszkania na czas określony od 01.05.2013 do 30.04.2013. Data zakończenia najmu jest wsteczna. Czy mogę to potraktować, że brakuje daty zakończenia i umowa jest na czas nieokreślony?
Prawo cywilne
21.10.2013 - Olejarz Jarosław
Moja córka jest moim jedynym ustawowym spadkobiercą. Czy w tej sytuacji ma sens spisanie testamentu?
Prawo cywilne
14.10.2013 - Olejarz Jarosław
Witam. Mój ojciec prowadził działalność gospodarczą od 1991 roku. W 2010 roku wykonywał zlecone prace dla innej firmy prowadzonej jako działalność gospodarczą. W sierpniu 2010 wystawił fakturę na kwotę 15 tys. zł, za którą otrzymał terminowo zapłatę. Księgowa tamtej firmy popełniła błąd i wykonała ponowny przelew tej samej kwoty na konto ojca. Ociec w tym roku zmarł i działalność została zamknięta .Ja jestem jego spadkobiercą. Kilka dni temu w tej firmie, która dokonała podwójnej zapłaty za fakturę doszło do kontroli i właściciel znalazł podwójny przelew. Obecnie zażądał ode mnie zwrotu zapłaconej kwoty. Wcześniej nigdy nikt się nie upomniał się o ta nadpłatę, nie było też potwierdzania sald. Czy w związku z powyższym muszę zwracać przelane pieniądze? Minęły ponad trzy lata i firma ojca nie istnieje.
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 254  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.