Jesteś tutaj:

Prawo konstytucyjne

Chcesz nabyć polskie obywatelstwo? Sprawdź czy trzeba zrzec się dotychczasowego obywatelstwa!
22.09.2015 - Andżelika Banowicz
Obywatel polski może posiadać równocześnie obywatelstwo polskie, jak i obywatelstwo państwa obcego. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o uznanie, nadanie lub przywrócenie obywatelstwa polskiego nie musi zrzekać się swojego dotychczasowego obywatelstwa. W takiej jednak sytuacji ma on wobec Polski...
22.10.2014 - Edyta Zielińska
W dniu 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jednoczesne stosowanie wobec tej...
26.09.2014 - Edyta Zielińska
W dniach 3 czerwca i 25 września 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał skargę konstytucyjną...
26.09.2014 - Edyta Zielińska
Przepisy ordynacji podatkowej przewidują wydawanie przez Ministra Finansów interpretacji prawa...
Chcesz nabyć polskie obywatelstwo? Sprawdź czy trzeba zrzec się dotychczasowego obywatelstwa!
Prawo konstytucyjne
22.09.2015 - Andżelika Banowicz
Obywatel polski może posiadać równocześnie obywatelstwo polskie, jak i obywatelstwo państwa obcego. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o uznanie, nadanie lub przywrócenie obywatelstwa polskiego nie musi zrzekać się swojego dotychczasowego obywatelstwa. W takiej jednak sytuacji ma on wobec Polski takie same prawa i obowiązki, jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Oznacza to, że taka osoba nie może wobec władz polskich powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadanie równocześnie obywatelstwa innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki, a więc będzie traktowana jako obywatel Polski.
TK uznał, że za kradzież energii elektrycznej można jednocześnie odpowiadać cywilnie i karnie
Prawo konstytucyjne
22.10.2014 - Edyta Zielińska
W dniu 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jednoczesne stosowanie wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn polegający na nielegalnym poborze energii elektrycznej odpowiedzialności karnej za przestępstwo kradzieży energii z art. 278 § 5 ustawy – Kodeks karny oraz opłaty przewidzianej w art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo energetyczne jest zgodne z konstytucją.
Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Prawo konstytucyjne
26.09.2014 - Edyta Zielińska
W dniach 3 czerwca i 25 września 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał skargę konstytucyjną dotyczącą zasady rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Interpretacja milcząca - co to jest?
Prawo konstytucyjne
26.09.2014 - Edyta Zielińska
Przepisy ordynacji podatkowej przewidują wydawanie przez Ministra Finansów interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach. Minister Finansów (lub upoważnione przez niego organy podatkowe) - ma wydać interpretację bez zbędnej zwłoki, jednakże nie później, niż w terminie 3 miesięcy od otrzymania wniosku. W przypadku, gdy interpretacja nie zostanie wydana, to uznaje się, że w dniu następującym po tym, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie, czyli tzw. interpretacja milcząca.
Ograniczenie korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości
Prawo konstytucyjne
24.09.2014 - Edyta Zielińska
W dniu 23 września 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą ograniczenia korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w zakresie, w jakim nie dopuszcza żądania przez byłego właściciela zwrotu nieruchomości nabytej w drodze podziału nieruchomości na jego wniosek, przez jednostkę samorządu terytorialnego, jeżeli nieruchomość ta nie została w ustawowym terminie wykorzystana na cel publiczny oraz stała się zbędna dla realizacji tego celu – nie jest niezgodny z art. 21 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 konstytucji.
Dymisja premiera - co dalej?
Prawo konstytucyjne
19.09.2014 - Rafał Rodzeń
W związku z ostatnimi wydarzeniami na polskiej scenie politycznej postanowiliśmy przybliżyć nieco bardziej kwestię związaną z dymisją premiera i powołaniem nowego rządu. W związku z tym tematem musimy sięgnąć do Konstytucji RP – tam odnajdziemy właściwe przepisy.
Kiedy nastąpi uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego (część II)
Prawo konstytucyjne
18.09.2014 - Natalia Szok
Ostatnio omawialiśmy problematykę uznania cudzoziemca za obywatela polskiego koncentrując się na takich zagadnieniach jak wymogi prawne, jakie należy spełnić by wystąpić z roszczeniem o uznanie oraz kiedy organ odmówi uznania cudzoziemca za obywatela polskiego. Dziś scharakteryzujemy wniosek, którego złożenie jest konieczne, ażeby do uznania mogło dojść.
Granice dopuszczalnej krytyki osób publicznych
Prawo konstytucyjne
17.09.2014 - Radosław Terlecki
W ramach audycji radiowych i telewizyjnych, w prasie czy podczas bezpośrednich rozmów obywatele często krytycznie oceniają tych, którzy – obdarzeni szczególnym mandatem zaufania społeczeństwa – pełnią funkcje publiczne. Przed wygłoszeniem nierzadko krzywdzących poglądów warto zastanowić się, czy taka wypowiedź nie przekracza granic dopuszczalnej krytyki.
Kiedy nastąpi uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego (część I)
Prawo konstytucyjne
17.09.2014 - Natalia Szok
Podstawową zasadę nabycia obywatelstwa polskiego określa art. 34 ust. 1 Konstytucji. Wedle jego treści obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa. Odesłanie konstytucyjne odnosi się do dwóch aktów prawnych, a mianowicie ustawy z dnia z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim oraz ustawy z dnia 9 listopada 2000 roku o repatriacji. Konstytucja przyznaje ponadto prezydentowi prawo nadania obywatelstwa polskiego oraz wyrażenia zgody na jego zrzeczenie. Poza uzyskaniem obywatelstwa polskiego z mocy prawa oraz jego nadania, normy prawa krajowego umożliwiają także uznanie cudzoziemca za obywatela polskiego.
Pacjencie, czy znasz  swoje prawa? Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych
Prawo konstytucyjne
16.09.2014 - Natalia Szok
Prawo do ochrony zdrowia jest podstawowym prawem każdego obywatela, gwarantowanym konstytucyjnie. W art. 68 ustawy zasadniczej prawodawca jednoznacznie przesądził, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, zaś obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Polityka państwa w zakresie służby zdrowia nie zawsze jednak idzie w parze z oczekiwaniami społecznymi. Niezależnie od ciągle wprowadzanych zmian w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, każdy pacjent powinien znać prawa, jakie jemu przysługują.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 47  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.