Jesteś tutaj:

Prawo administracyjne

Rejestracja pojazdu, wyrejestrowanie i wydanie dokumentów pojazdu - ile kosztuje i jak to zrobić
28.10.2015 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Przepisy prawne, które regulują materię związaną z rejestracją pojazdu, wyrejestrowaniem pojazdu, wydawaniem i wymianą odpowiednich dokumentów pojazdu określone zostały w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym a także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002...
21.10.2015 - Rafał Rodzeń
Odholowanie samochodu nie jest czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy odbywa się to pod nieobecność...
30.09.2015 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem oddalił skargę P. Ł. na decyzję Wojewody w...
23.09.2015 - Natalia Szok
Zobowiązanie to najczęściej występujący w obrocie stosunek prawny. W zależności od tego, czy i jak...
Rejestracja pojazdu, wyrejestrowanie i wydanie dokumentów pojazdu - ile kosztuje i jak to zrobić
Prawo administracyjne
28.10.2015 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Przepisy prawne, które regulują materię związaną z rejestracją pojazdu, wyrejestrowaniem pojazdu, wydawaniem i wymianą odpowiednich dokumentów pojazdu określone zostały w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym a także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Rejestracja pojazdu, wyrejestrowanie lub inne czynności związane z wydawaniem dokumentów pojazdu stanowi decyzją administracyjną, a więc powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki. Co do zasady sprawa taka powinna być załatwiona w terminie nie dłuższym niż 30 dni. Rejestracji pojazdu dokonuje się w Wydziale Komunikacji, z zachowaniem procedury rejestracji czasowej z urzędu trwającej do 30 dni z możliwością jednorazowego przedłużenia na okres 14 dni. Stronie przysługuje odwołanie od decyzji, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Kiedy samochód może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela?
Prawo administracyjne
21.10.2015 - Rafał Rodzeń
Odholowanie samochodu nie jest czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy odbywa się to pod nieobecność kierowcy. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, które wymuszają zastosowanie powyższych rozwiązań, szczególnie, gdy taki kierowca nie stosuje się do przepisów drogowych, a jego postępowanie zagraża nie tylko innym uczestnikom ruchu ale także pieszym.
Kiedy rodzice mogą wymeldować dzieci?
Prawo administracyjne
30.09.2015 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem oddalił skargę P. Ł. na decyzję Wojewody w przedmiocie odmowy wymeldowania. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że P. Ł. wniósł o wymeldowanie małoletnich dzieci A. i Ł. i K. Ł. z pobytu stałego. Uzasadniając wniosek P. Ł., podał, że wymienione dzieci nie zamieszkują w nim, nie ponoszą opłat z nim związanych, nie utrzymują kontaktów z ojcem i przebywają w rodzinie zastępczej. Jednocześnie wskazał na swoją trudną sytuację finansową i konflikt w rodzinie, który spowodował, że z obecną żoną J. i dzieckiem zamieszkują w oddzielnych pokojach. Zamierza zamienić mieszkanie na dwa mniejsze i nie widzi możliwości wspólnego zamieszkiwania z wymienionymi dziećmi, które bez jego zgody usiłują wykupić sporne mieszkanie.
Kara umowna i kara ustawowa to nie to samo. Sprawdź czy możesz  uniknąć obowiązku jej płacenia
Prawo administracyjne
23.09.2015 - Natalia Szok
Zobowiązanie to najczęściej występujący w obrocie stosunek prawny. W zależności od tego, czy i jak zostanie ono wykonane, powstać mogą różnego rodzaju roszczenia przysługujące każdej ze stron. Jedną z powszechnie stosowanych sankcji, która aktualizuje się w sytuacji niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, jest kara umowna. Choć wydaje się, że każdy zna jej charakter, to jednak nie każdy wie, że istnieje również instytucja kary ustawowej.
Warunki uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu
Prawo administracyjne
21.09.2015 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Prowadzenie pubu, restauracji czy też zwykłego sklepu spożywczego bez sprzedaży napojów alkoholowych jest oczywiście możliwe, aczkolwiek wydaje się trochę ryzykowne. Zysk ze sprzedaży trunków wysokoprocentowych w znacznej części przyczynia się bowiem do podwyższenia dochodów, nawet małego sklepiku na miejskim osiedlu.
Co można zrobić z uciążliwym sąsiadem?
Prawo administracyjne
17.09.2015 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Twój sąsiad pije i awanturuje się, urządza imprezy i hałasuje w nocy. Skutecznie uprzykrza Ci życie, gromadząc śmieci, urządzając grilla na balkonie, czy zajmując pas Twojej działki. Upomnienia nie skutkują, jakie możesz podjąć środki prawne?
Odtworzenie aktu stanu cywilnego
Prawo administracyjne
03.09.2015 - Rafał Rodzeń
Aktem stanu cywilnego określamy pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który określa stan cywilny konkretnej osoby. Polski system prawny przewiduje tylko trzy rodzaje aktów stanu cywilnego – akt urodzenia, akt małżeństwa oraz akt zgonu.
Dowód osobisty dla dziecka
Prawo administracyjne
02.09.2015 - Rafał Rodzeń
Podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość danego człowieka jest dowód osobisty. W praktyce przyjęło się, że jest on wydawany osobom pełnoletnim. Jak się jednak okazuje, polski system prawny pozwala na uzyskanie dowodu osobistego także przez dziecko. Oczywiście należy przy tym spełnić konkretne warunki.
Zmiana nazwiska
Prawo administracyjne
15.07.2015 - Andżelika Banowicz
Osoby, które z różnych powodów czują się niekomfortowo ze swoim nazwiskiem (np. z uwagi na jego ośmieszające brzmienie) mogą wystąpić z wnioskiem o jego zmianę do właściwego Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Zagadnienia z tym związane reguluje Ustawa z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008r., Nr 220, poz. 1414).
Odpis skargi musi być identyczny w swej zawartości ze skargą
Prawo administracyjne
20.10.2014 - Edyta Zielińska
Skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Do skargi należy także dołączyć jej odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 114  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.