Jesteś tutaj:

Prawo medyczne

Czy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą?
23.07.2015 - Rafał Rodzeń
W czasie podróży za granicę mogą się nam przydarzyć różne niespodzianki – nie zawsze są one jednak dla nas miłe. Co zrobić, gdy przebywając na urlopie lub nawet w delegacji w obcym kraju będziemy potrzebowali pomocy medycznej? Jak dokładnie przedstawia się kwestia finansowa w takiej sytuacji?...
22.07.2015 - Rafał Rodzeń
Alkoholizm jest zaburzeniem polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Jest...
03.10.2014 - Rafał Rodzeń
Większość Polaków uważa, że lekarz ma bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy medycznej każdemu...
29.09.2014 - Radosław Terlecki
Szpital psychiatryczny to szczególne miejsce, w którym leczeniu poddawane są osoby z zaburzeniami...
Czy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą?
Prawo medyczne
23.07.2015 - Rafał Rodzeń
W czasie podróży za granicę mogą się nam przydarzyć różne niespodzianki – nie zawsze są one jednak dla nas miłe. Co zrobić, gdy przebywając na urlopie lub nawet w delegacji w obcym kraju będziemy potrzebowali pomocy medycznej? Jak dokładnie przedstawia się kwestia finansowa w takiej sytuacji?
Czy można zmusić męża alkoholika do leczenia?
Prawo medyczne
22.07.2015 - Rafał Rodzeń
Alkoholizm jest zaburzeniem polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Jest to choroba, która dotyka nie tylko bezpośrednio samego uzależnionego, ale także w dużej mierze jego najbliższe otoczenie. Kwestia leczenia odwykowego została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Czy lekarz może odmówić udzielenia pomocy medycznej?
Prawo medyczne
03.10.2014 - Rafał Rodzeń
Większość Polaków uważa, że lekarz ma bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy medycznej każdemu pacjentowi. Tak jednak nie jest, ponieważ w uzasadnionych przypadkach można odmówić takiej pomocy. W związku z tym przygotowaliśmy dla was artykuł, w którym wyjaśnimy kiedy lekarz musi, a kiedy może świadczyć swoje usługi.
Przyjęcie bez zgody do szpitala psychiatrycznego
Prawo medyczne
29.09.2014 - Radosław Terlecki
Szpital psychiatryczny to szczególne miejsce, w którym leczeniu poddawane są osoby z zaburzeniami psychicznymi, czyli - w pierwszym rzędzie - osoby chore psychicznie. Mowa także o osobach upośledzonych umysłowo. Do osób z zaburzeniami psychicznymi zalicza się też osoby wykazujące inne zakłócenia czynności psychicznych, jeżeli - zgodnie ze stanem wiedzy medycznej – zakłócenia te zaliczyć należy do zaburzeń psychicznych, a dana osoba wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym. Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby z zaburzeniami psychicznymi standardowo następuje na podstawie jej zgody. Ustawodawca wyróżnia jednak katalog sytuacji, w których uzyskanie takiej zgody nie jest konieczne ze względu na dobro osoby chorej lub dobro innych osób.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym - czy muszę uiścić opłatę uzdrowiskową?
Prawo medyczne
25.09.2014 - Edyta Zielińska
Czy osoba przebywająca w szpitalu uzdrowiskowym na leczeniu szpitalnym musi uiścić opłatę uzdrowiskową? Odpowiadając na to pytanie, po pierwsze należy wyjaśnić przede wszystkim od kogo - co do zasady - pobierana opłata uzdrowiskowa.
Pacjencie pamiętaj, że możesz zgłosić sprzeciw do Komisji Lekarskiej
Prawo medyczne
24.09.2014 - Natalia Szok
Komisja lekarska jest podmiotem, do którego pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mogą wnieść sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia lekarskiego, jeżeli opinia albo orzeczenie ma wpływ na prawa lub obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa.. Powołanie komisji lekarskiej stanowi wyraz realizacji prawa pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu, gwarantowanego ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjentów. Jednak zasady funkcjonowania wyżej opisanego podmiotu regulują odrębne przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 marca 2010 roku w sprawie Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
UWAGA! Zmiany w finansowaniu pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-rehabilitacyjnych
Prawo medyczne
23.09.2014 - Edyta Zielińska
W dniu 19 września weszły w życie przepisy ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw z kilkoma wyjątkami. Mianowicie regulacje dotyczące między innymi wymogu posiadania opinii psychologa o posiadaniu predyspozycji i motywacji do podjęcia funkcji rodziny zastępczej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka zaczną obowiązywać dopiero od dnia 5 października 2014 r.
W jaki sposób można sprowadzić z zagranicy leki w ramach procedury importu docelowego?
Prawo medyczne
19.09.2014 - Edyta Zielińska
W aptekach można zakupić produkty lecznicze, które zostały dopuszczone do obrotu na polskim rynku farmaceutycznym przez Ministra Zdrowia. Czy jest zatem szansa, aby sprowadzić jakiś lek w przypadku, gdy leczenie wymaga jego zastosowania, a nie został on dopuszczony do obrotu w Polsce?
Pacjencie, czy znasz  swoje prawa? Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych
Prawo medyczne
16.09.2014 - Natalia Szok
Prawo do ochrony zdrowia jest podstawowym prawem każdego obywatela, gwarantowanym konstytucyjnie. W art. 68 ustawy zasadniczej prawodawca jednoznacznie przesądził, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, zaś obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Polityka państwa w zakresie służby zdrowia nie zawsze jednak idzie w parze z oczekiwaniami społecznymi. Niezależnie od ciągle wprowadzanych zmian w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, każdy pacjent powinien znać prawa, jakie jemu przysługują.
Czy pacjent może zapoznać się z wynikami badań tylko w trakcie konsultacji lekarskiej?
Prawo medyczne
15.09.2014 - Edyta Zielińska
Lekarz wystawił Ci skierowanie na badania – kolejna konsultacja dopiero za miesiąc, a Tobie odmówiono wglądu do wyników badań? Sprawdź czy było to zgodne z prawem.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 17  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.