Jesteś tutaj:

Prawo medyczne

Czy NFZ pokrywa koszty leczenia za granicą?
23.07.2015 - Rafał Rodzeń
W czasie podróży za granicę mogą się nam przydarzyć różne niespodzianki – nie zawsze są one jednak dla nas miłe. Co zrobić, gdy przebywając na urlopie lub nawet w delegacji w obcym kraju będziemy potrzebowali pomocy medycznej? Jak dokładnie przedstawia się kwestia finansowa w takiej sytuacji?...
22.07.2015 - Rafał Rodzeń
Alkoholizm jest zaburzeniem polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Jest...
03.10.2014 - Rafał Rodzeń
Większość Polaków uważa, że lekarz ma bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy medycznej każdemu...
29.09.2014 - Radosław Terlecki
Szpital psychiatryczny to szczególne miejsce, w którym leczeniu poddawane są osoby z zaburzeniami...
Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego
Prawo medyczne
10.01.2012 - Katarzyna Przyborowska
Temat zdarzeń medycznych bardzo interesuje pacjentów. Od 1 stycznia tego roku pacjenci mogą dochodzić bowiem roszczeń majątkowych (odszkodowanie, zadośćuczynienie) od szpitala, w przypadku zdarzeń medycznych, do których doszło po 1 stycznia 2012 r. Termin zdarzenia medyczne ma szerszą definicję niż terminy błąd lekarski czy błąd medyczny, którymi się często posługujemy.
Ustawa refundacyjna - potrzebne są zmiany
Prawo medyczne
09.01.2012 - Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjmują wstępne porozumienie osiągnięte między lekarzami i ministrem zdrowia oraz zapowiedź nowelizacji ustawy refundacyjnej. W związku z tym proponują usunięcie z niej zakazu reklamy aptek.
Ratować życie czy myśleć o ustawach?
Prawo medyczne
04.01.2012 - Kobold PR
W święta na polskich drogach zginęły 44 osoby. Czy są wśród nich takie, których dane nie zostały właściwie wykorzystane przez osoby udzielające im pomocy? – Żadna ustawa, w tym także ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, nie może stanowić przeszkody dla podejmowania jakichkolwiek czynności mających na celu ratowanie zdrowia lub życia ludzkiego – uważa dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).
Komu przysługują bezpłatne leki?
Prawo medyczne
30.12.2011 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Niektórym osobom przysługuje uprawnienie do bezpłatnego nabywania leków. Wystarczy recepta i odpowiedni dokument potwierdzający takie uprawnienie. Także pacjenci przebywający w szpitalu mają prawo do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, koniecznych do wykonania określonego świadczenia.
Rejestracja podmiotów leczniczych na gruncie ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o działalności leczniczej
Prawo medyczne
17.11.2011 - Autor zewnętrzny
Dnia 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654), (w dalszej części niniejszego opracowania określana jako „UDzL” lub „Ustawa”), wprowadzająca nowy system rejestracji podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W związku z tym, iż wejście w życie UDzL wiązało się z uchyleniem ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.), z obrotu prawnego znikają dwa rejestry placówek świadczących usługi medyczne – rejestr prowadzony przez wojewodę dla ZOZ-ów oraz rejestr indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich prowadzony przez okręgowe izby lekarskie, a dotychczas funkcjonujący Rejestr Zakładów Opieki Zdrowotnej stał się z dniem wejścia w życie Ustawy Rejestrem Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (w dalszej części jako „Rejestr”).
Wyrażenie zgody na leczenie przez osobę małoletnią
Prawo medyczne
12.10.2011 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
W dniu 11 października 2011 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wyrażenia zgody na leczenie przez osobę małoletnią. Zgodnie z kwestionowanymi przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisami, w przypadku leczenia pacjenta małoletniego, który ukończył 16 lat, wymagane jest uzyskanie zgody podwójnej, tj. zgody małoletniego pacjenta oraz zgody jego przedstawiciela ustawowego. Z kolei zdanie małoletniego, który nie ukończył jeszcze 16 lat nie ma żadnego znaczenia prawnego, chociaż zgodnie z obowiązującym art. 15 kodeksu cywilnego osoby, które ukończyły lat 13 mają już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby małoletnie, które nie ukończyły 16 lat dysponują też z reguły dostatecznym rozeznaniem pozwalającym na świadome podejmowanie aktów woli poddania się zabiegowi lekarskiemu.
Leki homeopatyczne vs Naczelna Izba Lekarska
Prawo medyczne
26.07.2011 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Prawo antymonopolowe zabrania praktyk ograniczających konkurencję przedsiębiorcom oraz związkom ich zrzeszającym. Oznacza to, że przedmiotem zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą być działania stowarzyszeń, izb branżowych czy samorządów zawodowych.
Kolejna rewolucja w służbie zdrowia
Prawo medyczne
23.07.2011 - Autor zewnętrzny
1 lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej. Ten nowy akt ustawodawczy jest kolejną próbą zmierzenia się z konieczną reformą służby zdrowia w Polsce. Mimo tego że, ustawa jeszcze nie obowiązuje jej regulacje już budzą wiele emocji i komentarzy w środowisku medycznym. Oto najważniejsze zmiany proponowane przez ustawę.
Szpitale łączcie się!
Prawo medyczne
12.07.2011 - Autor zewnętrzny
Po prywatyzacji polskich szpitali będzie mniej, ale za to będą większe i bardziej kompleksowe. - Najbliższy rok będzie dla sektora medycznego rokiem fuzji – uważa Łukasz Chmielniak, adwokat i partner kancelarii CWKH specjalizującej się m.in. w prawie spółek handlowych i medycznym. Z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP) wynika, że Polska jest prawdziwym zagłębiem usług medycznych. Mamy obecnie większe nasycenie placówkami medycznymi niż np. Niemcy. Tylko na Śląsku działa ich około czterech tysięcy, a wciąż przecież powstają nowe, zakładane przez lekarzy i przedsiębiorców – mówi Krzysztof Macha, wiceprezes OSSP.
Zadośćuczynienie za odmówienie skierowania na badania prenatalne
Prawo medyczne
30.05.2011 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
W dniu 26 maja 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie R.R. przeciwko Polsce , stwierdzając naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sędziowie (6 głosów za i 1 przeciw) wskazali na naruszenie art. 3 zakazującego nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz art. 8, zgodnie z którym każdy ma prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Omawiana sprawa dotyczyła ciężarnej kobiety, której w 2002 roku odmówiono skierowania na badania prenatalne, w sytuacji gdy istniało prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wady genetycznej.
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 17  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.