Jesteś tutaj:

Procedura sądowa

Regulamin urzędowania sądów powszechnych
24.09.2015 - Daniel Reck
8 lipca 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 roku – Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Pomimo, iż w porównaniu do uchylonego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 roku, zasadnicza systematyka aktu nie uległa...
16.09.2015 - Rafał Rodzeń
Skuteczne dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego jest uzależnione od posiadania...
04.09.2015 - Edyta Zielińska
Prawo do sądu jest jednym z fundamentalnych praw obywateli. Prawo to wynika z Konstytucji...
11.08.2015 - Rafał Rodzeń
Powtarzające się problemy małżeńskie nie muszą oznaczać konieczności rozwodu. Ustawodawca mając na...
Regulamin urzędowania sądów powszechnych
Procedura sądowa
24.09.2015 - Daniel Reck
8 lipca 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 roku – Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Pomimo, iż w porównaniu do uchylonego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 roku, zasadnicza systematyka aktu nie uległa modyfikacji, nowy regulamin wprowadził dość szeroki zakres zmian, podyktowanych przede wszystkim koniecznością usprawnienia pracy sądów oraz maksymalnego ułatwienia obywatelom dostępu do informacji o rozpoznawanych w sądach sprawach.
Czym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności ?
Procedura sądowa
16.09.2015 - Rafał Rodzeń
Skuteczne dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego jest uzależnione od posiadania dokumentu, który stwierdza jednoznacznie i zgodnie z prawem, że danej osobie przysługuje wierzytelność względem określonego dłużnika. Taki dokument to nic innego jak tytuł wykonawczy – jest on tak naprawdę przepustką do podjęcia przez komornika jakichkolwiek czynności egzekucyjnych.
Postępowanie przed sądem cywilnym
Procedura sądowa
04.09.2015 - Edyta Zielińska
Prawo do sądu jest jednym z fundamentalnych praw obywateli. Prawo to wynika z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd . Prawo do sądu można rozpatrywać dwuaspektowo: prawo do drogi sądowej oraz prawo do rozpatrzenia sprawy przez niezależny, niezawisły i właściwy sąd.
Separacja
Procedura sądowa
11.08.2015 - Rafał Rodzeń
Powtarzające się problemy małżeńskie nie muszą oznaczać konieczności rozwodu. Ustawodawca mając na celu wspieranie polskiej rodziny zdecydował się na wprowadzenie do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji separacji. Dzięki niej małżonkowie mogą niejako odpocząć od siebie i na nowo przemyśleć całą sytuację, co w ostateczności nierzadko pozwala uniknąć ostatecznego rozstania.
Wyłączenie sędziego w postępowaniu karnym
Procedura sądowa
29.04.2015 - Edyta Zielińska
Bezstronność sądu – zarówno w postępowaniu karnym jak i w postępowaniu cywilnym – gwarantuje m.in. możliwość wyłączenia sędziego. W artykule zostaną omówione kwestie związane z wyłączeniem sędziego w procedurze karnej.
Stawiennictwo w sądzie w charakterze świadka - co ze zwolnieniem z pracy?
Procedura sądowa
24.10.2014 - Edyta Zielińska
Zostałeś wezwany do sądu jako świadek, a termin rozprawy został wyznaczony na dzień w którym powinieneś być w pracy? W takiej sytuacji powinieneś porozmawiać z pracodawcą, który ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Pamiętaj jednak, że za zwolnienie na czas stawiennictwa w sądzie pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Zwrot kosztów postępowania między stronami przed sądem administracyjnym
Procedura sądowa
20.10.2014 - Edyta Zielińska
W postępowaniu przed sądami administracyjnymi wprowadzona została ogólna zasada, zgodnie z którą strony ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Wyjątki od tej zasady muszą wynikać z przepisów szczególnych.
Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej
Procedura sądowa
17.10.2014 - Edyta Zielińska
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt został przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Konieczność nowelizacji przepisów obydwu ustaw związana jest z przyjęciem przez Parlament Europejski oraz Radę rozporządzenia 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych oraz rozporządzenia 606/2013 w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych. Zakłada się, że projektowane przepisy powinny wejść w życie od 10 stycznia 2015 r.
Sąd orzekł grzywnę w wyroku nakazowym - w jaki sposób mogę się odwołać od tego wyroku?
Procedura sądowa
25.09.2014 - Edyta Zielińska
W sprawach o przestępstwa podlegające rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Jeśli otrzymałeś wyrok nakazowy, w którym np. wymierzono Ci karę grzywny możesz złożyć sprzeciw. W jakim terminie należy złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego? Do jakiego sądu należy złożyć sprzeciw? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Czy możliwe jest zawarcie ugody w postępowaniu admministacyjnym?
Procedura sądowa
19.09.2014 - Edyta Zielińska
Procedura administracyjna, podobnie jak np. postępowanie cywilne przewiduje możliwość zawarcia ugody. Instytucja ugody została wprowadzona do postępowania administracyjnego na mocy nowelizacji tych przepisów w 1980 r. Należy bowiem wskazać, iż zgodnie z art. 13 kodeksu postępowania administracyjnego, sprawy, w których uczestniczą strony o spornych interesach, mogą być załatwiane w drodze ugody sporządzonej przed organem administracji publicznej. W związku z tym organ administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w danej sprawie, powinien w tych przypadkach podejmować czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 73  
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.