Jesteś tutaj:

Procedura sądowa

Regulamin urzędowania sądów powszechnych
24.09.2015 - Daniel Reck
8 lipca 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 roku – Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Pomimo, iż w porównaniu do uchylonego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 roku, zasadnicza systematyka aktu nie uległa...
16.09.2015 - Rafał Rodzeń
Skuteczne dochodzenie roszczeń przy pomocy komornika sądowego jest uzależnione od posiadania...
04.09.2015 - Edyta Zielińska
Prawo do sądu jest jednym z fundamentalnych praw obywateli. Prawo to wynika z Konstytucji...
11.08.2015 - Rafał Rodzeń
Powtarzające się problemy małżeńskie nie muszą oznaczać konieczności rozwodu. Ustawodawca mając na...
Kiedy poręczenie majątkowe musi być zwrócone?
Procedura sądowa
28.08.2014 - Rafał Rodzeń
Poręczenie majątkowe to środek zapobiegawczy stosowany w postępowaniu karnym. Sąd stosuje go względem podejrzanego lub oskarżonego jako gwarancję majątkową mającą zapewnić określone zachowanie takiej osoby. Poręczenie w ściśle określonych okolicznościach przestaje być jednak potrzebne, co z kolei powoduje konieczność zwrotu wpłaconych pieniędzy.
Jak sporządzić wniosek adopcyjny?
Procedura sądowa
27.08.2014 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z treścią art. 114 KRiO, przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra. Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Nie każdy jednak wie, jak takie pismo powinno wyglądać. W związku z tym powstał poniższy artykuł. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, koniecznie go przeczytaj
Sprawdź kto może Cię zastępować przed sądem administracyjnym
Procedura sądowa
27.08.2014 - Edyta Zielińska
Analogicznie, jak ma to miejsce w postępowaniu cywilnym lub karnym, w postepowaniu przed sądami administracyjnymi strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocnika. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje na temat możliwości działania przed sądem administracyjnym przez pełnomocnika.
Jak napisać pozew odszkodowawczy?
Procedura sądowa
25.08.2014 - Rafał Rodzeń
Napisanie skutecznego pozwu odszkodowawczego nie zawsze musi wiązać się z wizytą u prawnika i poniesionymi w związku z tym kosztami. Ustawodawca pozwala na samodzielne sporządzenie takiego pisma, trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. Pomocne są przepisy Kodeksu cywilnego, ale także i nasz poniższy artykuł.
Pełnomocnik w postępowaniu cywilnym - czy córka może mnie zastępować przed sądem?
Procedura sądowa
25.08.2014 - Edyta Zielińska
W postępowaniu toczącym się przed sądem cywilnym, zarówno strony, jak i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. Kto zatem może być pełnomocnikiem strony? Czy są sytuacje, w których istnieje konieczność działania przez pełnomocnika? Na te i inne pytania związane z reprezentacją strony przed sądem cywilnym znajdziesz odpowiedź poniżej.
Czy można odwołać się od wyroku rozwodowego?
Procedura sądowa
22.08.2014 - Edyta Zielińska
Jeśli nie zgadzasz się z wyrokiem sądu orzekającym o rozwodzie, a dodatkowo jesteś przekonany, że sąd nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności masz prawo zaskarżyć ten wyrok. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się w jaki sposób można zaskarżyć wyrok w sprawie o rozwód.
Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?
Procedura sądowa
19.08.2014 - Rafał Rodzeń
Alkoholizm jest jedną z przyczyn prowadzących do orzeczenia ubezwłasnowolnienia. Pojawienie się tej choroby nie jest jednak wystarczające, aby dana osoba została pozbawiona lub ograniczona w zdolności do czynności prawnych. Aby ubezwłasnowolnienie stało się faktem, potrzeba przeprowadzenia specjalnego postępowania sądowego, a wcześniej złożenia odpowiedniego wniosku.
Przerwanie biegu przedawnienia przez złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej
Procedura sądowa
19.08.2014 - Edyta Zielińska
Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Próba zawarcia ugody, poprzez złożenie w sądzie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej – stanowi jeden ze sposobów na przerwanie biegu przedawnienia roszczenia.
Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?
Procedura sądowa
18.08.2014 - Edyta Zielińska
Pracodawca powinien niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Podstawowe informacje na temat kosztów procesowych
Procedura sądowa
18.08.2014 - Rafał Rodzeń
Ustawodawca zapewnia każdemu dostęp do sądów, jednak podobnie jak z edukacją powszechną, brak opłat za takie „usługi” jest tylko teoretyczna. Decydując się na wytoczenie konkretnej sprawy lub uczestnictwo w już toczącym się postępowaniu musimy być świadomi obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. To z kolei wymaga posiadania odpowiednich informacji – trzeba przecież wiedzieć gdzie, kiedy i ile zapłacić za pozew lub apelację.
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 73  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.