Jesteś tutaj:

Prawo spółdzielcze

Porada prawna: Zamiana lokali spółdzielczych
03.06.2015 - Jarosław Olejarz
Chcemy zamienić z sąsiadami (siostrą męża) lokale mieszkalne (spółdzielcze własnościowe prawa do tych lokali). Czy do takiej zamiany prawnie wystarczy zwykła umowa zamiany? Najprawdopodobniej umowa nie będzie odpłatna, ale proszę o wskazanie, czy odpłatna umowa to od razu konieczność odprowadzenia...
06.02.2015 - Edyta Zielińska
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów na Sejm dotyczący spółdzielni...
05.01.2015 - Edyta Zielińska
Celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków...
18.12.2014 - Daniel Reck
Przybywa w kraju mieszkań budowanych lub nabywanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego...
Odwołanie członka zarządu spółdzielni
Prawo spółdzielcze
21.10.2013 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Prawo spółdzielcze
15.07.2013 - Rafał Rodzeń
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Kodeks cywilny nie zawiera jednak jego szczegółowego uregulowania, przepisy właściwe w tej materii możemy bowiem odnaleźć w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Jest to jedna z form korzystania z lokali spółdzielczych.
Trybunał Konstytucyjny o zwrocie wkładu w spółdzielniach
Prawo spółdzielcze
05.07.2013 - Grzegorz Prigan
W ostatnich dniach, Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący 8 pkt 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Sprawa nosi sygnaturę akt K 36/12. Konkluzja pracy Trybunału jest następująca: zasady rozliczania wkładu mieszkaniowego w wypadku niektórych mieszkań lokatorskich naruszają Konstytucję.
Zasady rozliczenia zwrotu wkładu mieszkaniowego, będącego ekwiwalentem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
Prawo spółdzielcze
02.07.2013 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. W niektórych okolicznościach można żądać zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego. Jeżeli w wyniku ostatecznego rozliczenia kosztów budowy powstała różnica pomiędzy wysokością wstępnie ustalonego wkładu budowlanego a kosztami budowy lokalu, uprawniony albo zobowiązany z tego tytułu jest członek albo osoba niebędąca członkiem spółdzielni, którym w chwili dokonania tego rozliczenia przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Jak przekształcić spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w prawo własności?
Prawo spółdzielcze
06.03.2013 - Andżelika Banowicz
Wielu osobom zdaje się, że przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest niezmiernie trudne i na dodatek wymaga sporej gotówki. Oczywiście wykup mieszkania lokatorskiego, spółdzielczego własnościowego czy też wykup byłego mieszkania zakładowego od spółdzielni wiąże się w pewnymi kosztami ale nie nastręcza wielu trudności. Należy również pamiętać, że prawo własności to jednak prawo własności a mieszkaniem własnościowym łatwiej jest rozporządzać. Warto więc poczynić starania, aby stać się jego pełnoprawnym właścicielem. Podstawą przekształcenia w przypadku mieszkania lokatorskiego jest art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest to art. 1714 ust. 1 tej ustawy, zaś jeśli przekształcenie dotyczy byłego mieszkania zakładowego, które jest wynajmowane przez wnioskodawcę podstawę stanowi art. 48 ust.1.
Czy można zakwestionować podwyżkę opłaty za mieszkanie?
Prawo spółdzielcze
17.01.2013 - Rafał Rodzeń
Opłaty za mieszkanie i media pochłaniają sporą część naszych zarobków. Nic więc dziwnego, że informacją o podwyżce jest niemiłym zaskoczeniem. W praktyce duża liczba spółdzielni ogranicza się wyłącznie do poinformowania swoich lokatorów o zmianie wysokości opłaty za mieszkanie bez podania jakiejkolwiek podstawy faktycznej czy prawnej. Czy w związku z tym można zakwestionować taką podwyżkę lub żądać jej uzasadnienia na piśmie?
Do 23 lutego możesz wykupić mieszkanie zakładowe
Prawo spółdzielcze
10.01.2013 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z treścią art. 48 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu; wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie. Powyższe prawo przysługuje także osobie bliskiej w stosunku do najemcy. Powyższy przepis obowiązuje jednak tylko do 23 lutego 2013 r.
Przyjęcie nowego członka w poczet spółdzielni
Prawo spółdzielcze
03.01.2013 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali.
Jak dokonać zamiany lokali w spółdzielni mieszkaniowej?
Prawo spółdzielcze
03.12.2012 - Rafał Rodzeń
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym zamiana lokali w spółdzielni mieszkaniowej jest całkowicie dozwolona. Problem jednak w tym, iż przepisy odnoszące się do powyższej kwestii nie są całkowicie jednolite, przede wszystkim ze względu na fakt, iż prawo do takich lokali może przybierać różną formę – spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Nie bez znaczenia jest także to czy zamiana będzie dokonywana w ramach jednej spółdzielni, czy też dwóch różnych.
Zasady wykupu lokali w spółdzielni
Prawo spółdzielcze
29.11.2012 - Andżelika Banowicz
Wykup mieszkania lokatorskiego, spółdzielczego własnościowego czy też wykup byłego mieszkania zakładowego od spółdzielni nie nastręcza wielu trudności, choć wiąże się pewnymi kosztami. Ponieważ mieszkaniem własnościowym łatwiej jest rozporządzać, warto wiedzieć co zrobić, aby stać się jego pełnoprawnym właścicielem.
  1 2 3 4 z 4  
Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Lary Hubert Radca Prawny
Sprawy cywilne, gospodarcze, podatkowe, prawo transportowe, Karta Nauczyciela
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2017 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.