Ustawa, którą proponuje Prezydent nie rozwiąże sporu o aborcję. To co nazywa się nowym kompromisem jest jedynie grą na czas, mającą zmylić protestujących od wielu dni na polskich ulicach. Wprowadzenie przesłanki wad letalnych w efekcie zaostrzy obowiązujące prawo aborcyjne, zmuszając kobiety do rodzenia ciężko chorych, obarczonych nieuleczalnymi wadami genetycznymi dzieci.
Ogłoszone nowe obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa objęły tym razem pracowników administracji publicznej. Oznacza to, że każdy kto musi załatwić sprawę w urzędzie będzie musiał liczyć się z większymi trudnościami.
Do Sejmu trafiła ustawa nazywana nowym kompromisem aborcyjnym. Jej autorem jest Prezydent Andrzej Duda, który postanowił zareagować na ogólnopolski protest kobiet po kontrowersyjnym wyroku, wydanym w ubiegłym tygodniu przez TK. Proponowane przepisy drastycznie jednak zaostrzają obecne przepisy aborcyjne, ustanawiając de facto karę więzienia za usunięcie ciąży obarczonej poważną i nieuleczalną wadą genetyczną.
W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią, ogłoszono nowe obostrzenia, tym razem dotyczące Dnia Wszystkich Świętych. Ci, którzy planowali wyjazd na cmentarz czeka niespodzianka, d dziś wszystkie cmentarze w Polsce mają być zamknięte.
Objęcie strefą czerwoną całego kraju, lockdown branży fitness i gastronomicznej to tyko niektóre z wielu obostrzeń, które wprowadza rząd. Uderzają one zwłaszcza w przedsiębiorców, którzy w ten sposób tracą źródło utrzymania. Jaką pomoc planuje więc rząd?
Jak mawia stare przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Analizując najnowsze wytyczne i obostrzenia nie sposób pominąć faktu, że w kościołach może przebywać więcej ludzi niż w sklepie. A to nie jedyny absurd.
Niemalejący przyrost zakażeń koronawirusem zdeterminował nowe kroki rządu w zakresie walki z pandemią. Tym razem strefą czerwoną objęto cały kraj, a ponadto ogłoszono nową listę zasad i ograniczeń.
Aktualizowana co dwa tygodnie lista państw objętych zakazem lotów nie napawa optymizmem tych, którzy bez dalekich podróży nie wyobrażają sobie życia. Od 14 października 2020 r. obowiązuje nowy zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 5 października 2020 r.).
9 października Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, dzięki której na drogach publicznych w Polsce możliwy będzie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton – bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Ruch ten będzie jednak mógł być ograniczony przez zarządcę drogi lub samorządy, o ile spełnione zostaną określone warunki.