Jesteś tutaj:

Sprawy rodzinne

Kogo obejmie nowy program Posiłek w szkole i w domu?
04.10.2018 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Rząd ustanowił nowy program społeczny „Posiłek w szkole i w domu”. Będzie on realizowany w latach 2019-2023. Kto z niego skorzysta?...
13.09.2018 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Po ogłoszeniu przez Radę Ministrów znacznego wzrostu płacy minimalnej od nowego roku, wielu...
22.08.2018 - Natalia Szok
Czy zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn określonym w art. 4a ustawy o podatku od spadków i...
21.08.2018 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Trwa gorący okres składania wniosków o świadczenia rodzinne. Ważne, by pamiętać o terminach. Dzisiaj...
Porada prawna: Możliwość odliczenia składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne od kwoty dochodu rodziny a prawo do świadczenia 500plus
Prawo rodzinne i opiekuńcze
27.05.2017 - Natalia Szok
Jestem samotną matką, mam jedno dziecko. Z mojej pensji odprowadzana jest dodatkowa składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Czy podlega ona odliczeniu do dochodu rodziny? Czy możliwe jest przyznanie świadczenia na dziecko w sytuacji przekroczenia wskazanego progu dochodowego, jeżeli przekroczenie jest niewielkie (kilka złotych), zwłaszcza że mój miesięczny dochód, jako samotnej matki, jest faktycznie niewielki w porównaniu z kosztami wychowania dziecka?
Nowe zasady odpowiedzialności za przestępstwo niealimentacji
Prawo karne
22.05.2017 - Natalia Szok
31 maja 2017 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Kodeks karny, obejmująca zmiany w zakresie odpowiedzialności z tytułu uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Kiedy niepłacenie alimentów będzie klasyfikowane jako przestępstwo niealimentacji i jak kształtuje się odpowiedzialność karna dla osób uchylających się od obowiązku alimentacji?
Porada prawna: Brak kontaktu rodzica z dzieckiem po rozwodzie a kwestia wydziedziczenia
Postępowanie cywilne
06.05.2017 - Natalia Szok
Moi rodzice rozwiedli się, gdy byłam bardzo mała. Po rozwodzie wyjechałyśmy z mamą do innego miasta i nie miałam kontaktu z ojcem. Mama nigdy nie zabierała mnie do ojca, mówiła też, że ojciec ma nową rodzinę i nie chce utrzymywać z nami kontaktów. Gdy dorosłam starałam się odnowić kontakty z ojcem, ale faktycznie jego dzieci z drugiego małżeństwa bardzo mi to utrudniały (np. nie przekazywały telefonu, gdy dzwoniłam albo mówiły, że ojciec śpi bądź źle się czuje i nie może rozmawiać). Po śmierci ojca dowiedziałam się, że zostałam wydziedziczona z powodu zaniedbywania obowiązków rodzinnych, tj. długoletniego i stałego nieutrzymywania żadnego kontaktu z ojcem, a także braku pomocy i opieki w jego chorobie. Czy takie wydziedziczenie jest ważne?
Porada prawna: Odmowa zgody na rozwód w przypadku zdrady małżonka
Prawo cywilne
03.05.2017 - Natalia Szok
Maż oświadczył, że ma dziecko z inną kobietą i zażądał rozwodu. Nie mamy własnych dzieci. Czy jeżeli nie zgodzę się na rozwód, sąd go nie orzeknie?
Porada prawna: Brak szacunku jako podstawa wydziedziczenia
Prawo cywilne
02.05.2017 - Natalia Szok
Brat zawsze sprawiał problemy wychowawcze. Wraz z wiekiem stan ten się tylko nasilał. Nigdy nie pomagał rodzicom ani nie okazywał im należnego szacunku. Gdy zwracał się do rodziców, często używał wulgarnych słów. Czy takie zachowanie może uzasadniać wydziedziczenie?
Kiedy świadczenie rodzicielskie nie przysługuje?
Prawo administracyjne
24.04.2017 - Natalia Szok
Świadczenie rodzicielskie jest jednym ze świadczeń rodzinnych, określonych ustawą z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Ustawa ta wskazuje zamknięty katalog przesłanek, których zaistnienie wyklucza przyznanie świadczenia rodzicielskiego.
Porada prawna: Zmiana nazwiska przez osobę żyjącą w związku partnerskim
Postępowanie administracyjne
13.03.2017 - Natalia Szok
Wraz z partnerem żyjemy w konkubinacie od 10 lat. Mamy dwoje dzieci, razem prowadzimy nasz dom. Nie planujemy małżeństwa. Czy w związku z tym, że faktycznie tworzymy rodzinę, mogłabym ubiegać się o zmianę nazwiska na nazwisko mojego partnera i jako powód podać, że pozostaję z moim partnerem w konkubinacie?
Prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku adopcji dziecka
Prawo rodzinne i opiekuńcze
17.02.2017 - Natalia Szok
Wraz z mężem chcemy adoptować dziecko (ma 1,5 roku). Procedura adopcyjna jest już w toku, a sąd opiekuńczy powierzył nam pieczę nad dzieckiem. Czy przysługuje mi w związku z tym zasiłek macierzyński?
Zmiany w dostępności hormonalnych środków antykoncepcyjnych
Prawo medyczne
15.02.2017 - Natalia Szok
Planowana nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzi zmiany w zakresie dostępności hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jakie?
Warunki przyznania zasiłku rodzinnego
Prawo rodzinne i opiekuńcze
06.02.2017 - Natalia Szok
Zasiłek rodzinny jest świadczeniem rodzinnym, które ma charakter alimentacyjny, gdyż jego celem jest częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka, a także socjalny, bowiem prawo do zasiłku uzależnione jest od wysokości dochodu rodziny. Ustawa o świadczeniach rodzinnych określa warunki, które muszą być spełnione, by zasiłek rodzinny został przyznany.
  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 z 64  
Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
Opinie ekspertów
Zespół portalu SerwisPrawa.pl -
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nowym świadczeniu na dziecko
Zapowiedziany przez rząd i wprowadzony rozporządzeniem program „Dobry start”, zakładający wypłatę dodatkowych 300 zł... 
Natalia Szok - prawnik, doktorant
Porada prawna: Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn darowizny otrzymanej od ojczyma
Czy zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn określonym w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn będzie... 
Nasi partnerzy
  • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
  • Jakość obsługi
  • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
  • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
  • Kaspersky
  • elsa
  • CBIT.pl
  • Enterprise-Gamification
  • Lazarski
  • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
  • Atlassian
Zobacz także
  • Kanały RSS
  • Facebook
  • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.