Jesteś tutaj:

Porada prawna: Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

W maju b. roku kończy mi się urlop rodzicielski nad synem. Wykorzystany w pełni przeze mnie i zonę. Żona pracuje, a ja zamierzam zamiast pójścia na urlop wychowawczy wrócić do pracy na 1/2 etatu. Proszę o pomoc prawna w zakresie: co mi przysługuje, jakie mam prawa i obowiązki co muszę zrobić i jakie dokumenty (wnioski) i kiedy złożyć.

 Oczywiście posiada Pan uprawnienie do skutecznego zmniejszenia wymiaru czasu łączącego Pana z pracodawcą. Pracownik może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co więcej pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Wniosek o obniżenie wymiaru czas pracy powinien Pan złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Gdyby wniosek złożył Pan bez zachowania w/w terminu to wówczas pracodawca uwzględnia wniosek z upływem 2 tygodni od daty złożenia wniosku (podstawa prawna art. 186[7] K.p.). Istotny w sprawie jest również fakt, że pracodawca od momentu złożenie przez Pana wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy przez okres łączny 12 miesięcy nie może z Panem rozwiązać umowy o pracę z wyjątkiem rozwiązanie przez pracodawcę umowy w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika ( art. 186[8] K.p.).

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
przejdź do formularza »

 

Resumując składa Pan pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do ½ etatu w terminie 2 tygodni przed planowany terminem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku powinien Pan załączyć zaświadczenie z żony zakładu pracy o niekorzystaniu przez nią z uprawnień związanych z rodzicielstwem w więc: urlopu wychowawczego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też z obniżonego wymiaru czasu pracy z którego Pan zamierza skorzystać. Z tych uprawnień może bowiem skorzystać tylko jedno z zatrudnionych rodziców (podstawa prawna art. 189[1] K.p.).

 

Podstawa prawna:
art. 1891,1867-8 Kodeks pracy (Dz. U. z dnia 4 listopada 2014 r. poz. 1502)

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2014-02-05
Autor/źródło: Zespół serwisu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo pracy, Praca
Słowa kluczowe: urlop ojcowski, urlop macierzyński, obniżenie czasu pracy, stosunek pracy
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja SerwisPrawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach SerwisPrawa.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.