- Reklama -
niedziela, 17 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGospodarkaKiedy umowa o dzieło będzie umową o dzieło

    Kiedy umowa o dzieło będzie umową o dzieło

    Nie mniej jednak muszą być spełnione okreslone warunki aby umowa o dzieło nie została uznana za umowę o pracę.

    Wynagrodzenie umowy o dzieło

    Wysokość wynagrodzenia powinna być określona w umowie, choć nie koniecznie kwotowo, zamiast tego mogą znaleźć się tam wskazówki do określenia wynagrodzenia po zakończeniu pracy, wskazówki te miałyby określić, czego spodziewa się zamawiający i za co mógłby zapłacić wyższe wynagrodzenie, a co będzie odpowiadało za to, że wykonawca otrzyma znacznie niższe wynagrodzenie.

    Wszystko zależy od poniesionych nakładów, czasu pracy, a także chęci zamawiającego (bądź często desperacji, w której zgodzi się zapłacić nawet bardzo wysoką cenę za dobrze wykonane i niezbędne mu w danej chwili dzieło). Zazwyczaj im relatywnie krótszy czas na wykonanie zadania, tym wyższe wynagrodzenie.

    Wykonanie dzieła

    Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Oznacza to, że wykonawca powinien stworzyć dzieło. Dzialo nie zawsze musi mieć postać metarialną ale musi być realne. Dziełem może być np. rezultat w postaci dokonania archiwizacji dolumentów lub stworzenie jakiejś rzeczy. Wykonawca powinien wykonać dzieło zgodnie ze sposobem i terminem określonym w umowie. To na zlecającym ciąży obowiązek wskazania rezultatu jaki go interesuje – czyli dzieła. Należy pamiętać, że wykonując dzieło wykonawca nie może być zwiazany poleceniami przełozonego jak w przypadku umowy o pracę. Zamawiający winien określić czas i dzieło jakie ma być wykonane ale już w zakresie samego wtkonywania dzieła nie przysługuja mu prawa do wydawania wiążących poleceń co do samej organizacji pracy. Zamawiający ma prawo jedynie wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła, wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić, bądź powierzyć wykonanie poprawek, albo dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt przyjmującego zamówienie – wykonawcy.
     


    W przypadku umowy o dzieło obowiązuje opłacenie podatku dochodowego przez zleceniodawcę. Jest on podzielony na zaliczkę na podatek dochodowy, którą pobiera się w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów. Łącznie koszty tegoż podatku wynoszą 20% uzyskanego przychodu, choć mogą wzrosnąć w przypadku korzystania przez wykonującego zlecenie z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), tzn. gdy konkretne dzieło ma charakter działalności twórczej.

    Umowa ta nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym, jeżeli zostaje zawarta z innym podmiotem niż pracodawca albo, gdy umowa ta jest jedynym naszym źródłem dochodu.
     

    Umowa o dzieło z pracowniniem

    Zawarcie umowy o dzieło pomiędzy pracodawcą a pracownikiem z którym pozostaje on w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach umowy o dzieło wykonawca wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, to w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa o dzieło uważana będzie za umowę o pracę i powstanie konieczność opłacenia składek od łącznego przychodu z umowy o pracę i od przychodów z umowy o dzieło.

    Można więc podsumować, iż zazwyczaj nie odprowadza się od umów o dzieło składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) i zdrowotne. Z jednym wyjątkiem – składki te płaci się od umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem. Tylko umowy o dzieło zawarte z własnym pracodawcą pociągają za sobą obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Umowa o dzieło, której nie towarzyszy umowa o pracę z tym samym podmiotem, nie jest tytułem ubezpieczenia społecznego.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE