Jesteś tutaj:
Artykuły
Odtworzenie aktu stanu cywilnego
Koszty sądowe i inne
03.09.2015 Rafał Rodzeń
Aktem stanu cywilnego określamy pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który określa stan cywilny konkretnej osoby. Polski system prawny przewiduje tylko trzy rodzaje aktów stanu cywilnego – akt urodzenia, akt małżeństwa oraz akt zgonu.
Zamiana mieszkań - sprawdź o jakich kosztach muszę pamiętać
Koszty sądowe i inne
07.10.2014 Edyta Zielińska
Dla wielu osób zamiana mieszkania to jedyna możliwość na nabycie własności większego mieszkania. Najwięcej czasu trzeba poświęcić – wbrew pozorom, nie na załatwianie spraw administracyjnych, ale na znalezienie osoby zainteresowanej zamianą jednego mieszkania na drugie. Jeśli jednak znajdziesz już mieszkanie na zamianę, warto wiedzieć jakie koszty będziesz musiał ponieść, aby móc zakończyć procedurę i móc się wprowadzić do nowego mieszkania.
Podstawowe informacje na temat kosztów procesowych
Koszty sądowe i inne
18.08.2014 Rafał Rodzeń
Ustawodawca zapewnia każdemu dostęp do sądów, jednak podobnie jak z edukacją powszechną, brak opłat za takie „usługi” jest tylko teoretyczna. Decydując się na wytoczenie konkretnej sprawy lub uczestnictwo w już toczącym się postępowaniu musimy być świadomi obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. To z kolei wymaga posiadania odpowiednich informacji – trzeba przecież wiedzieć gdzie, kiedy i ile zapłacić za pozew lub apelację.
Czy w razie przegranej sprawy w sądzie muszę zwrócić przeciwnikowi koszty zastępstwa przez adwokata
Koszty sądowe i inne
05.08.2014 Edyta Zielińska
Niewątpliwie w większości przypadku sporów toczących się przed sądem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata czy radcy prawnego. Z jednej strony pozwoli to szybko i w prawidłowy sposób załatwić sprawę. Natomiast z drugiej strony związane jest to opłaceniem usługi prawniczej.
Zwrot kosztów dla świadka
Koszty sądowe i inne
24.07.2014 Rafał Rodzeń
Zwrot kosztów procesowych nie dotyczy tylko i wyłącznie strony, która wygrała całą sprawę. Jak się okazuje, inni uczestnicy postępowania również mają prawo do żądania zwrotu pieniędzy. Tak jest chociażby w przypadku świadków – zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym.
Kiedy należy uiścić opłatę stałą, a kiedy stosunkową
Koszty sądowe i inne
15.07.2014 Edyta Zielińska
Ochrona swoich praw w postępowaniu cywilnym wiąże się z obowiązkiem poniesienia określonych kosztów sądowych, na które składają się zarówno opłaty, jak i wydatki. Do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej. Koszty sądowe stanowią jeden z elementów kosztów procesu, które obejmują koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych
Koszty sądowe i inne
30.06.2014 Agnieszka Majewska
Toczenie sporów przed sądem cywilnym prawie zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów sądowych, które mogą stanowić znaczne obciążenie finansowe dla powoda lub pozwanego. Stąd warto zainteresować się możliwością skorzystania ze zwolnienia w tym zakresie.
Sprawdź ile będzie kosztował Cię rozwód
Koszty sądowe i inne
29.05.2014 Rafał Rodzeń
Sprawa rozwodowa to nie tylko nerwy i stracony czas, ale także duże koszty. Mam tu na uwadze nie tylko koszty sądowe, od tych możesz być w niektórych przypadkach zwolniony, lecz przede wszystkim wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego. Jeżeli bowiem małżonkowie nie są zgodni w kwestii rozwodu, ustalenia winnego rozpadu związku czy podziału majątku wspólnego, pomoc zawodowego pełnomocnika jest wówczas niezbędna, a to jak wiadomo musi kosztować.
Kiedy sąd zwróci uiszczoną opłatę od skargi na orzeczenie referendarza sądowego?
Koszty sądowe i inne
15.05.2014 Edyta Zielińska
W dniu 10 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Na mocy nowelizacji, sąd będzie zwracał z urzędu stronom całą uiszczoną opłatę od uwzględnionej skargi na orzeczenie referendarza sądowego w sprawach, w których postępowanie wszczęto z urzędu. Natomiast w pozostałych sprawach zwrot będzie następował tylko w razie uwzględnienia skargi z powodu oczywistego naruszenia prawa i stwierdzenia tego naruszenia przez sąd.
Przepis dotyczący wysokości opłaty od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej niezgodny z Konstytucją
Koszty sądowe i inne
16.04.2014 Edyta Zielińska
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Skarżący – w postępowaniu występujący jako odwołujący, podniósł kwestię naruszenia przez zamawiającego przepisów prawa zamówień publicznych poprzez zaniechanie wykluczenia z postępowania innej spółki oraz zaniechanie odrzucenia jej oferty pomimo braku wykazania przez tę spółkę spełniania warunków udziału w postępowaniu. Ponadto wskazał na naruszenie przez zamawiającego art. 89 ust. 1 pkt 3 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty tej spółki jako czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz art. 7 ust. 1 ww. ustawy poprzez wybór niekompletnej oferty spółki oraz dokonanie oceny ofert w sposób nieobiektywny, co narusza zasady uczciwej konkurencji.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 z 10  
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.