- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze ZUSPamiętaj o wyrejestrowaniu osób bez ubezpieczenia zdrowotnego!

    Pamiętaj o wyrejestrowaniu osób bez ubezpieczenia zdrowotnego!

    Nowe przepisy wymogły zmiany w dotychczasowych obowiązkach pracodawców – nie muszą oni już bowiem dostarczać swoim pracownikom zaświadczeń w przedmiocie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (popularne ZUS-RMUA). Od stycznia wszystko bowiem dzieje się w systemie elektronicznym. Nie każdy jednak wie, że nowelizacja wiąże się z jeszcze jednym ważnym zagadnieniem.

    Płatnicy składek powinni wyrejestrować osoby wobec, których tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego wygasł przed wejściem w życie nowych przepisów, tj. przed 1 stycznia 2013 r. Termin na dokonanie tej czynności jest na chwilę obecną bardzo krótki, ponieważ tylko do końca czerwca b.r. Sankcją za zaniedbania w tej materii będzie kara grzywny. Warto więc pomyśleć o uporządkowaniu całej dokumentacji pracowniczej. Zgodnie z treścią niedawno wprowadzonego art. 193 pkt 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, każdy kto nie dokonuje w terminie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego, podlega karze grzywny – w wysokości od 20 nawet do 5000 zł. Sankcje dotyczą nie tylko pracodawców, pracownicy, którzy nie poinformują pracodawcy o konieczności zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowania z tego ubezpieczenia członków jego rodziny również powinni liczyć się z negatywnymi konsekwencjami prawnymi. Czas na załatwienie formalności był dosyć długi, niemniej jednak wszyscy „gapowicze” powinni zgłosić fakt wyrejestrowania pracownika do właściwego oddziału ZUS jak najszybciej, zwłaszcza że zostało na to jeszcze trochę czasu.

    Tryb wyrejestrowywania z ubezpieczenia zdrowotnego pozostał bez zmian. W tym celu płatnik składek wypełnia formularz ZUS ZCNA (dostępny w oddziałach ZUS i na stronach internetowych), który następnie wysyła elektronicznie – poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego – obowiązkowe dla płatników składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób,  albo w formie papierowej na formularzach dostępnych w każdej jednostce organizacyjnej ZUS lub na formularzach dostępnych w wersji do wypełnienia i/lub wydruku na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl lub na wydrukach z oprogramowania udostępnionego przez Zakład za pośrednictwem poczty, osobiście lub przez przedstawiciela w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej według siedziby płatnika składek – dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 5 osób.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE