- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzygotowujesz się do ślubu? Musisz to przeczytać

    Przygotowujesz się do ślubu? Musisz to przeczytać

    Pełnoletniość i dokumenty

    Skuteczne zawarcie małżeństwa uzależnione jest od spełnienia szeregu różnych przesłanek prawnych, wynikających m.in. z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przyszli małżonkowie nie tylko muszą być pełnoletni, ale także ciąży na nich obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów do urzędu stanu cywilnego.

    Zgodnie z treścią art. 3 KRiO, osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa, określone w odrębnych przepisach. Jeżeli otrzymanie dokumentu, który osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego, napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może zwolnić tę osobę od obowiązku złożenia lub przedstawienia tego dokumentu. Zgodnie z postanowieniem Sadu Najwyższego z dnia 23 września 1977 r. (sygn. akt I CR 309/77), uprawnionym do złożenia wniosku jest tylko osoba, która nie może przedstawić (lub złożyć) kierownikowi urzędu stanu cywilnego stosownego dokumentu. Nie jest uprawniona natomiast druga z osób zamierzających zawrzeć związek małżeński.

    Co musisz przekazać urzędnikowi?

    Nawiązując do powyższego, osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:

    • przedstawić dokument stwierdzający tożsamość (będzie to dowód osobisty lub paszport) oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby (dowodem ustania małżeństwa jest odpis skrócony aktu zgonu lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego poprzedniego małżonka; odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu przez rozwód albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie. Dowodem unieważnienia małżeństwa jest odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o unieważnieniu małżeństwa. Dowodem nieistnienia małżeństwa jest odpis prawomocnego orzeczenia sądu ustalającego nieistnienie małżeństwa);
    • złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa;
    • złożyć zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli tego wymagają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

    W razie gdy oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński ma zostać złożone przez pełnomocnika, jest on obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego stosowne pełnomocnictwo.

    Nieco inna sytuacja będzie miała miejsce, gdy jeden z przyszłych małżonków jest cudzoziemcem. Osoba taka podlega bowiem prawu swojemu kraju – te może zatem inaczej regulować kwestię możności zawierania związku małżeńskiego. Tym samym cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo. Przepisów powyższych nie stosuje się do cudzoziemca niemającego obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli ma on w Polsce miejsce zamieszkania.

    Podstawa prawna:

    [art. 3 k.r.o. (Dz.U. z 2012 r. Nr 788 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE